سوره «کوثر» یکی از کوتاه ترین و  زیباترین سوره های قرآنی است، اما پس بارها خواندن آن تا به امروز پیش آمده از خود بپرسید، کوثر چیست؟ و یا ساقی کوثر به چه کس و یا کسانی اتلاق می شود؟

در این گزارش در پاسخ به این سوال به گزیده بخش هایی اشاره خواهیم کرد.

خداوند متعال در سوره «کوثر» می فرمایند:«انا اعطیناک الکوثر» که در تفسیر کوثر معانى فراوانى گفته شده است از جمله:۶۸۶۴۷_tneh9ist
* کوثر نهرى است در بهشت و عبارت است از حوض پیامبر (ص) که در روز قیامت افراد فراوانى اطراف آن جمع می شوند. پیامبر فرموند: کوثر نهرى است که خداوند به من وعده فرمود و داراى خیر کثیر است. حوضى است که امت من در روز قیامت بر آن وارد مى شوند. ظرف هاى آن (که تشنگان را سیراب مى کند) به عدد ستارگان آسمان است.
* «کوثر» همان خیر کثیر، نبوت و کتاب (قرآن) است و به اصحاب و شیعیان فراوان نسبت داده  می شود.
* «کوثر» فراوانى نسل و فرزندان است چنان که نسل پیامبر (ص) در ذریه او از فرزندان فاطمه (ع) بى شمار پدید آمده و تا روز قیامت ادامه خواهد داشت.
* «کوثر» همان شفاعت است چنان که از امام صادق (ع) روایت شده است.

طبرسى رحمه لله‏ ذیل آیه یاد شده پس از نقل اقوال مزبور مى نویسد: در «کوثر» احتمال همه مصادیق یاد شده مى رود زیرا خداوند سبحان، خیر کثیر در دنیا به پیامبر(ص) عطا نمود و در آخرت نیز آن را وعده داده است. پس مى توان همه اقوال یاد شده را تفصیل این جمله «خیر کثیر فى الدارین» دانست.

اما در مورد ساقی کوثر

۱- پیامبر اکرم (ص) فرمود: «یا عَلىّ أَنْتَ اخى وَ وَزیرى وَصاحِبُ لِوائى فِى الدُنیا وَالاخره، وَأَنت صاحِب حوضى، مَن أَحبَّک أَحبنَّى وَمَن أَبْغَضک أَبْغَضنى» یا على تو برادر، وزیر و پرچمدار من در دنیا و آخرت هستى، تو صاحب حوض من هستى، آن کس که تو را دوست دارد مرا دوست داشته و هر کس با تو دشمنى ورزد با من دشمنى ورزیده است.

۲- عبدلله بن عمر گوید: پیامبر اکرم (ص) براى ما این چنین حدیث فرمود: وقتى در روز قیامت خداوند اولین و آخرین را گرد آورد ندا دهنده اى که دور و نزدیک صدایش را مى شنوند گوید: على بن ابى طالب (ع) کجاست، على مرتضى کجاست. در این حال على (ع) را مى آورند و حساب آسانى از او به عمل مى آورند و دو حله سبز به او مى پوشانند و از درخت طوبا عصایى به او مى دهند و به او گفته مى شود بر سر حوض بایست و هر که را خواهى سیراب و هر که را خواهى ممنوع کن.

اشتراک این خبر در :