داره اطلاعات انرژی آمریکا گزارش چشم انداز کوتاه مدت انرژی را در فوریه سال جاری منتشر کرد.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا انتظار دارد که در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ بازار نفت از شرایطی متعادل دارا باشد. این اداره اعلام نمود که تولید نفت آمریکا میانگین ۸٫۹ میلیون بشکه در روز  را برای سال ۲۰۱۶ داشته است و بر همین اساس پیش بینی کرد که در سال ۲۰۱۷ این آمار به ۹ میلیون بشکه در روز خواهد رسید و در سال ۲۰۱۸ به ۹٫۵ میلیون بشکه در روز افزایش پیدا خواهد کرد.

در بخش قیمت خرید و فروش نفت، قیمت فروش نفت برنت در دریای شمال  در ژانویه میانگین ۵۵ دلار بوده که یک دلار بیشتر از دسامبر سال قبل بوده است. قیمت این نفت برنت ۲۴ دلار نسبت زمان مشابه سال گذشته رو به افزایش بوده  است. به همین ترتیب اداره اطلاعات انرژی آمریکا  پیش بینی می کند که میانگین قیمت نفت برنت در بازار در سال ۲۰۱۷ معادل ۵۵ دلار و در سال ۲۰۱۸ به  بشکه ای ۵۷ دلار برسد. موازی با قیمت نفت برنت، قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت نیز پیش بینی می شود که یک دلار کمتر از قیمت نفت برنت در بازار به فروش برسد.

از سویی دیگر پیش‌ بینی شده است که تولید گاز طبیعی آمریکا در سال ۲۰۱۷ با ۱٫۳ میلیارد فوت مکعب افزایش در روز نسبت به سال ۲۰۱۶ به ۷۳٫۷ میلیارد فوت مکعب در سال ۲۰۱۷ برسد. همچنین پیش‌بینی شده است که تولید گاز طبیعی آمریکا در سال ۲۰۱۸ معادل ۴٫۱ میلیارد فوت مکعب بیشتر از سال ۲۰۱۷ باشد.

این درحالی است که قیمت نفت خام جهانی در ژانویه سال جاری نسبت سال های گذشته با نوسان محدود تری در بازار عرضه شد.به طوری که قیمت نفت برنت از ۳ ژانویه تا ۲ فوریه با افزایش تنها ۱٫۰۹ دلار به قیمت ۵۶٫۵۶ دلار رسید. قیمت برنت و وست تگزاس هر دو میانگینشان نسبت به دسامبر سال گذشته با افزایش یک دلاری رو به رو شد.

با توجه به توافقات  اوپک و کاهش تولید در بازار پیش بینی می شود که در سال ۲۰۱۷ تقاضا بیش از سال ۲۰۱۶ باشد و این موضوع باعث ایجاد توازن در بازار خواهد شد.

اما این در حالی است که اداره اطلاعات انرژی آمریکا  پیش بینی می کند که دارایی جهانی نفت ۰٫۲ میلیون بشکه در روز در چهارماهه اول سال ۲۰۱۷ کاهش پیدا کند. البته در سال ۲۰۱۶ پیش بینی می شد که ۱٫۵ میلیون بشکه در سال ۲۰۱۷ کاهش داشته باشیم.

به طور کلی گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان داد وضعیت جهان به طور متوسط از نظر مصرف انرژی برای انجام فعالیت های اقتصادی بهتر شده است.

اشتراک این خبر در :