در عصر حاضر جهان به سرعت در حال گرمتر  شدن می باشد و پیدا کردن راهی ارزان  برای خارج کردن گازهای گلخانه ای از اتمسفر مورد توجه  و تحقیقات دانشمندان قرار گرفته است. این روشها به تأمین انرژی مورد نیاز بشر نیز کمک های فراوانی می کند.

اکنون محققان وارد عمل شده و باتری قابل شارژی را تولید کرده اند که عملکرد آن مبتنی بر مخلوطی از دی اکسید کربن و هواست و این یعنی تولید باتری جدیدی که از آلودگی هوا برای تولید جریان برق استفاده می کند.
در گذشته دلانشمندان توانسته بودند آلاینده های کربنی موجود در هوا را برای تولید منبع انرژی آن هم با تبدیل مستقیم دی اکسید کربن به سوختی نظیر اتانول به کار بگیرند.

حتی محققانی از آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور آمریکا نیز ایده جالب توجهی را مطرح کرده بودند. آنها سال گذشته پیشنهاد دادند که می شود گازهای گلخانه ای را از اتمسفر به چاههایی به عمق یک تا دو کیلومتر پمپاژ کرد و از این طریق آب داغ را به سطح زمین هدایت کرده و منبعی نوین از انرژی را ارایه کرد.

اما حالا محققان به این فکر می کنند که می توان از دی اکسید کربن موجود در اتمسفر برای تولید برق به روش مستقیم در باتریها استفاده کرد. البته این ایده در گذشته هم مطرح بوده اما یا اجرای آن مقرون به صرفه نبوده و یا اینکه عملا بازده زیادی نداشته است.

اکنون محققان دانشگاه دولتی پنسیلوانیا تصور می کنند که نوآوری آنها پاسخی جدی به نگرانی های موجود در عرصه انرژی و محیط زیست است. در این روش از دو محفظه که توسط غشای دارای منافذ بسیار ریز از هم جدا شده اند استفاده می شود تا گاز جذب شده در آب حل شده و به یکی از دو محفظه اضافه شود. در نهایت و پس از یک فرآیند پیچیده اما ارزان قیمت شیمیایی انرژی الکتریکی تولید می شود.

اشتراک این خبر در :