باورهای نادرست قلیانی

مضرات قلیان به‌مراتب بیش از سیگار است و باید بسیاری از باورهای نادرست این گونه  را کنار بگذاریم. بد نیست بدانید، استفاده مشترک از قلیان چه در منازل و چه در قهوه‌خانه‌ها و رستوران‌های سنتی، تهدیدی جدی برای سلامت انسان محسوب می‌شود، چون بیماری‌های ویروسی و میکروبی بسیاری از این طریق قابل انتقال هستند.

بر خلاف باور عموم، بسیاری از بیماری‌های تنفسی مثل سرماخوردگی و آنفلوآنزا می‌توانند با مصرف قلیان مشترک به دیگران منتقل شوند. البته راه انتقال این بیماری‌های ویروسی فقط پک زدن نیست و اگر بیمار به شیلنگ قلیان دست بزند و بعد از او با آن ناحیه تماس پیدا کنید شما هم مبتلا خواهید شد.

سل نیز یکی از عفونت‌های باکتریایی است که به آسانی از طریق قلیان مشترک منتقل می‌شود و با سرفه، تب، خلط عفونی، تعریق شبانه، بی‌اشتهایی و درگیری ریه همراه است و می‌تواند سلامت فرد را  تهدید کند؛ بویژه در آنهایی که ضعف سیستم ایمنی دارند.

در باره مشکلات گوارشی چطور؟ آیا این موضوع که مشکلات معده می‌تواند ناشی از قلیان‌ کشیدن باشد، باور درستی است؟ شاید متعجب شوید، اما اختلالات گوارشی هم می‌تواند از جمله عوارض کشیدن قلیان  باشد چون نوعی باکتری عفونی به نام هلیکوباکتر پیلوری می‌تواند از طریق قلیان مشترک، منتقل شود.

البته این عفونت ممکن است هیچ‌ گونه علامتی به همراه نداشته باشد، اما در بعضی مواقع با علائمی شبیه زخم معده بروز می‌کند و با تهوع، استفراغ، ترش کردن معده، درد ناحیه زیر جناغ، ورم معده و اثنی‌عشر همراه است.

البته بر خلاف بعضی شایعات، انتقال ایدز با قلیان غیر ممکن است، مگر این که فرد مبتلا دچار زخمی ‌در ناحیه دور لب باشد و خون حاصل از آن به سر مکش قلیان منتقل شود و فرد سالم نیز زخمی در دهان داشته باشد و با خون آلوده به ویروس HIV تماس پیدا کند.

از طرفی، استفاده از سری‌های یکبار مصرف که به شیلنگ وصل می‌شود، هیچ مصونیتی برای فرد به وجود می آورد، چون عوامل بیماریزا براحتی از محفظه وارد شیلنگ می‌شود و با هر بار پک زدن از سری قلیان عبور می‌کند و مستقیما به سیستم تنفسی منتقل می شوند.

همچنین یکی از باورهای غلط بین مردم این است که استفاده از شیر یا مثلا شیرنارگیل به جای آب در مخزن قلیان می‌تواند از انتقال آلودگی‌ به مصرف‌کننده جلوگیری کند!

این باور کاملا اشتباه است و این مایعات محیط بسیار مناسبی را برای رشد و بقای میکروب‌ها و ویروس‌ها به وجود می آورند و زمینه بروز بیماری‌ها را بشدت افزایش می‌دهند. ۱۶۲۳۷۶_۸۷۲

اشتراک این خبر در :