کشور رومانی در شبه‌جزیره بالکان واقع شده  و بسیاری از دانشجویان به دلیل پایین بودن هزینه‌های زندگی، این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کند.

به گزارش ایسنا، رومانی از هر چیزی کمی دارد؛ ساحل‌های شنی، حیات‌وحش و قلعه‌های قرون وسطی. این کشور شامل ۵۷۴۳۸۴۳۶بسیاری از مکان‌های تاریخی، منظره‌های طبیعی زیبا، مردمان صمیمی و فرهنگ غنی اروپایی است.

در رومانی ۴۹ دانشگاه دولتی و هشت دانشگاه خصوصی وجود دارد. مقطع تحصیلی کارشناسی برای رشته‌های علوم، علوم انسانی، علوم اجتماعی، اقتصادی، حقوق، علوم سیاسی، هنر و ورزش سه سال؛ برای علوم فنی، مهندسی، کشاورزی و جنگل‌بانی چهار سال و برای رشته‌های پزشکی عمومی، دندانپزشکی، دامپزشکی و معماری شش سال طول می‌کشد. مقطع کارشناسی ارشد در رومانی دو ساله است. مراکز آموزشی که در زمینه تحصیلات عالی در رومانی فعالیت می‌کنند شامل موسسات، دانشگاهها، هنرستانها، آکادمی هنرهای زیبا و کالج‌های دانشگاهی است.

هزینه تحصیل در رومانی بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت می باشد. این مبلغ معمولا بین ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو در طول سال است. رشته‌های پزشکی گران‌تراز سایر رشته هاست  و شهریه آنها مبلغی حدود ۷۰۰۰ تا ۸۸۰۰ یورو در بعضی از دانشگاههای رومانی است. نکته قابل توجه برای تحصیل در این کشور هزینه پایین زندگی است که چیزی بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ یورو در ماه است.
%d8%b9%d9%84%d9%88%d9%85-%d9%be%d8%b2%d8%b4%da%a9%db%8c-%da%a9%d9%84%d9%88%da%98
ویژگی دیگری که دانشگاههای رومانی را متمایز می‌کند عدم الزام دانشجو برای داشتن مدرک زبان انگلیسی است و دانشجویان می‌توانند با قبولی در آزمون‌های زبان دانشگاه‌ها، نام‌نویسی کنند. زبان تدریس در رومانی علاوه بر زبان رومانیایی، انگلیسی و آلمانی است.

دومین شهر بزرگ رومانی ” کلوژ “است بزرگترین دانشگاه این کشور به حساب می آید، که  دانشگاه “بیبس بولیا” را در خود جای داده است. کلوژ به شدت تاثیر گرفته از جامعه بزرگ دانشجویی خود است. این شهر که در شمال غربی رومانی قرار دارد، مکان مناسبی برای بازدید از کوهها و جنگل‌ها و اماکن به جا مانده از قرون وسطی است. کلوژ همچنین به عنوان یک مرکز سینمایی شهرت دارد و فستیوال بین‌المللی ترانسیلوانیا در این شهر برگزار می‌شود که شرکت‌کنندگانی را از سراسر جهان جذب خود می‌کند. اولین مرکز دانشگاهی در این شهر در سال ۱۵۸۱ میلادی ساخته شده است و به این موضوع در آرم بزرگترین دانشگاه رومانی اشاره شده است.

یکی از کتابخانه‌های ارزشمند اروپا با بیش از ۱۸ هزار جلد کتاب نفیس کتابخانه بلاگا است که در شهر کلوژ قرار دارد. این کتابخانه در سال ۱۸۷۲ میلادی تاسیس شده است و در اکنون بیش از سه میلیون جلد کتاب را در اختیار محققان قرار می‌دهد.

دانشگاه بیبس بولیا که نام آن از دانشمندان برجسته یعنی زیست‌شناس رومانیایی Victor Babes و ریاضی‌دان مجارستانی به نام Janos Bolyai گرفته شده، بزرگترین دانشگاه در کشور رومانی است که در سال ۱۹۱۹ تاسیس شد. این دانشگاه در اصل تا پیش از سال ۱۹۵۹ دو مرکز مجزا به نام‌های بیبس و بولیا بود اما در یک تغییر اساسی در سال ۱۹۵۹ این دو دانشگاه در هم ادغام شده و دانشگاه فعلی را ایجاد کردند.

بیش از ۴۱ هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که بیش از ۸۰۰ نفر آنها دانشجویان بین‌المللی هستند که برای تحصیل در رومانی به این کشور سفر کرده‌اند. این دانشگاه نیز در زمره  ۷۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد و با ۲۱ دانشکده، از دانشگاه‌های پیشرو در زمینه تحقیقات در اروپای شرقی محسوب می‌شود. دروس این دانشگاه علاوه بر زبان‌های معمول در دانشگاه‌های بین‌المللی رومانی،  به زبان فرانسوی نیز تدریس می‌گردد.

دانشگاه بیبس بولیا تنها دانشگاه اروپایی است که چهار دانشکده برای رشته های الهیات دارد. حدود ۳۱ درصد دانشجویان این دانشگاه از کشورهای خارج اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا هستند.

دانشکده‌های این دانشگاه عبارتند از:

دانشکده ریاضیات و انفورماتیک، فیزیک، شیمی و مهندسی شیمی، جغرافیا، زیست‌شناسی و زمین‌شناسی، علوم محیط زیست، ادبیات، حقوق، تاریخ و فلسفه، روانشناسی و علوم تربیتی، اقتصاد و مدیریت کسب‌وکار، مطالعات اروپایی، تجارت، ارتباطات و مدیریت سیاسی، تربیت بدنی و چهار دانشکده الهیات.

چند موزه در زمینه‌های مختلف مانند علوم طبیعی، جانورشناسی، زمین‌شناسی و فسیل‌شناسی در این دانشگاه قرار دارند که گنجینه‌های بی‌نظیری را در خود جای داده‌اند.۵۷۴۳۸۴۴۰

 

۵۷۴۳۸۴۳۸

در سال ۱۹۹۵ این دانشگاه بخش مجارستانی خود را نیز دایر کرد و در حال حاضر بیش از ۴۸۰۰ دانشجوی مجارستانی در این دانشگاه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در حال تحصیل اند. بخش مجارستانی دانشگاه دارای استقلال نسبی در استخدام اساتید و نام‌نویسی دانشجویان می باشد.۵۷۴۳۸۴۳۷

%d8%af%d8%a7%d9%86%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a8%d8%ae%d8%a7%d8%b1%d8%b3%d8%aa

اشتراک این خبر در :