دبیر چهاردهمین دوره جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر گفت: این دوره از جشنواره با یادبود عباس کیارستمی در نگارخانه های خانه هنرمندان برگزار میشود.
سیف اله صمدیان روز چهارشنبه در نشست خبری چهاردهمین جشن تصویر سال اظهار کرد: این دوره از جشن تصویر با بزرگداشت و بخش ویژه به یاد عباس کیارستمی برگزار میشود، همچنین در سی و پنجمین جشنواره جهانی فجر بزرگداشتی سه روزه برای کیارستمی برگزار خواهد شد.
وی ادامه داد: تمامی عکس ‌ها و آثار گرافیکی، کاریکاتور و فیلم با موضوع عباس کیارستمی به صورت نمایشگاهی مستقل در این بخش هم ‌زمان با چهاردهمین جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر در خانه‌ هنرمندان ایران برپا میشود.
صمدیان گفت: آثار منتخب بزرگداشت عباس کیارستمی به همراه برگزیده فیلم های دانشجویان کلاس‌ های آموزش فیلمسازی کیارستمی در داخل و خارج از کشور، همزمان و در بخش ویژه بزرگداشت کیارستمی، با سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر در پردیس چارسو اول تا هشتم اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ نمایش داده خواهند شد.
وی با اشاره جشن تصویر سال افزود: از دوره دوم جشن تصویر سال تا دوره دوازدهم آثار تجربی و هنری را نمایش دادیم. که در آن فیلم های بلند، کوتاه و مستند تا ویدیو آرت را پوشش می دادیم و امسال نیز با همکاری سازمان سینمایی یک بخش جذاب و دیدنی در جشنواره فیلم تصویر داریم.
دبیر جشن تصویر سال در ادامه با اشاره به برگزاری بخشی به نام جشنواره جشنواره ها گفت: در کنار بخش آزاد و بخش مسابقه که به جوانان زیر ۲۵ سال تعلق دارد، بخشی به نام جشنواره جشنواره ها برای اولین بار در ایران اتفاق می افتد که در این جشنواره تمام افرادی که جایزه گرفته اند چه از جشنواره های داخلی و چه جشنواره های خارجی آثار خود را به نمایش در می آید. این بخش به مدت ۲۰ روز و به صورت رایگان در سالن استاد ناصری در دو سانس نمایش در می آید.
صمدیان با اشاره به اینکه جشن تصویر و فیلم تصویر سال رویدادی است که بسیاری از فیلمسازان از دل آن بیرون آمده اند، گفت: بسیاری از فیلمسازان که امروز در جشنواره های جهانی و داخلی از این جشنواره گام های اولیه را برداشته اند.
هنرمند عکاس افزود: در هر دوره در جشن تصویر سال بیش از ۴۰ هزار فریم عکس به‌ دست ما می‌ رسد و سعی میکنیم انتخاب هایمان نوعی آموزش اعمال شود و ما به دنبال نخبگان نیستیم بلکه خوب‌های بالاتر از سطح متوسط، در جشن تصویر سال حضور دارند.
صمدیان با اشاره به مشکلات گفت: هر سال اتفاقات پیش بینی نشده ای رخ می دهد امسال نیز دو حادثه ارتحال آیت الله رفسنجانی و حادثه دلخراش پلاسکو را در پیش داشتیم در فاجعه پلاسکو فقط عکاسان حرفه ‌ای که شبانه‌ روز در نزدیکی فاجعه حضور داشتند و عکاسی کردند، توانستند آثارشان را برای تصویر سال ارسال کنند. این کار برای حفظ حرمت عکاسی حرفه ‌ای رسانه ‌ای ایران انجام شد.
وی در ادامه با اشاره به بخش نمایشگاهی افزود: آثار منتخب عکاسان در ۵ بخش خبری، مستند اجتماعی، هنر و هنرمند، خلاقه (نگاهی دیگر) و ورزشی به‌ نمایش گذاشته می شود در این ۱۴ سال سعی شده است تا آثار مختلف هنرمندان در شاخه ‌های مختلف ارائه شود.
هنرمند عکاس و فیلم ساز بیان داشت: در بخش فیلم تصویر سال ۲۱۶ اثر از بین آثار رسیده انتخاب و به نمایش گذاشته می شود و به بهترین تصویر جایزه داده اعطا می شود تا نشان دهیم که در جهان امروز انقلاب دیجیتال است. تصویربرداری اهمیت بیشتری پیدا کرده و با انقلاب دیجیتال تعداد تصویربردارها بیشتر و عکاسان کمتر شده که امیدواریم که فیلمبرداری همراه با تفکر و سابقه عکاسی همراه باشد.
صمدیان در ادامه افزود: در بخش کاریکاتور ۹۶ اثر، بخش گرافیک ۴۵ اثر، بخش فیلم ۲۱۶ اثر به نمایش گذاشته میشوند.
چهاردهمین دوره‌ «جشن تصویرسال» و «جشنواره فیلم تصویر» از اول تا ۲۰ اسفند در خانه هنرمندان برپا میشود.
امسال نیز در کنار نمایشگاه سالانه در رشته‌های عکاسی، گرافیک و کاریکاتور و فیلم، علاوه بر دو شاخه عکاسی «ایران ما» و «موبایلی» بخش ویژه‌ای با عنوان «مادربزرگ و پدربزرگ ایرانی»، در نظر گرفته شده است.

اشتراک این خبر در :