به نقل از اکونومیک تایمز، شرکت‌های هواپیمایی هند رنامه پروازهای خود به ایران را بازنگری می‌کنند یا پروازها را متوقف خواهند کرد.

 

این تصمیم بعد از آن صورت گرفته که دونالد ترامپ رئیس جمهور جدید آمریکا موضع خود را بر روی جمهوری اسلامی سختگیرانه کرده و تنش‌های دیپلماتیکی در حال رخ دادن است.

 

دو منبع آگاه در این زمینه گفت: شرکت هواپیمایی ایندیا اکسپرس دومین بازنگری خود را در زمینه پروازها به تهران انجام می‌دهند که پیش از این آغاز پروازها تا اواخر امسال برنامه‌ریزی شده بود.

 

یکی از این افراد مطلع گفته است شرکت‌های هواپیمایی هند برنامه‌ جایگزینی را آماده کرده که این برنامه‌ها شامل پروازهای دهلی نو به مقصد شهر آلماتی و تاشکند است یا اینکه پروازها از دهلی نو به سمت بحرین خواهد بود اما هنوز این تصمیم نهایی نشده است.

 

بر اساس این گزارش شرکت  هواپیمایی ایندیا اکسپرس یک هواپیمای کم هزینه و دولتی است.

 

فرد مطلع دوم در این زمینه گفت: شرکت هواپیمایی گو ایر که پروازهای کم هزینه و اقتصادی انجام می‌دهد در حال حاضر برنامه پروازهای خود را به مقصد ایران متوقف کرده است.

 

سال گذشته شرکت هواپیمایی جیت ایروی قرار بود پروازهای خود را به ایران انجام دهد اما اینکه چگونه درباره تحریم‌های آمریکا پاسخگو باشد این کار را انجام نداد.

 

دولت ترامپ تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعمال کرده است. این تحریم‌ها ورود شهروندان هفت کشور به آمریکا و از جمله ایران است و همچنین تحریم افراد و شرکت‌هایی که آمریکا ادعا کرده است در آزمایش موشک‌های بالستیک نقش داشته‌اند.

 

بر اساس این گزارش تحریم‌های بین‌المللی روی ایران در سال ۲۰۱۵ و در دولت باراک اوباما برداشته شد. اما اخیرا ترامپ علیه ایران هشدار داده است که اکنون رئیس جمهور جدید بر ریاست است که نمی‌خواهد در برابر ایران عقب‌نشینی کندو همچنین مدعی شده است ایران تروریست درجه یک جهان است.

 

کارشناسان بر این باورند که هند با ناندرا مودی به دنبال تقویت روابط با ایران است اما هرگونه قراردادی با ایران در تضاد با برنامه‌های دولت آمریکا می‌شود. همچنین مسائل تاکتیکی هم وجود دارد شرکت‌ هواپیمایی ایندیا اکسپرس بیشتر هواپیماهای بوئینگ استفاده می‌کند و در صورتی که ترامپ بخواهد تحریم‌ها علیه ایران را ادامه دهد این شرکت برای تضمین هواپیما و قطعات خود مجبور به نامه از شرکت بوئینگ خواهد بود که قطعا به مشکل برمی‌خورد.

 

گفتنی است رضا جعفرزاده اظهار داشت: صحت و سقم خبر توقف پروازهای هند به ایران مطرح شده از سوی برخی رسانه‌‌های خارجی، تأیید نمی‌شود.

 

وی ادامه داد: هیچ‌یک‌ از شرکت‌های هواپیمایی هند پروازی به ایران ندارند اما پرواز ایرلاین‌های ایرانی به هندوستان برقرار است و روال عادی دارد.

 

مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی بیان کرد: در حال حاضر شرکت‌های هواپیمایی ماهان‌،ایران‌ایر و قشم‌ایر به هندوستان پرواز دارند که پرواز آنها روال عادی و طبیعی خود را دارد.

 

جعفرزاده بیان کرد: آخرین یادداشت‌تفاهم ایران و هند برای برقراری پرواز‌های دو جانبه، سال ۱۳۸۹ شمسی بود که همچنان این تفاهم‌‌نامه برقرار است و به همان تعداد که ایرلاین‌‌های داخلی پروازی به کشوری برقرار می‌کنند‌، آن کشور هم می‌تواند پرواز به ایران برقرار کند.

 

منبع: ایسنا

اشتراک این خبر در :