یک کارشناس بازار پول می‌گوید: سه بخش عمده اقتصاد در کشور یعنی بخش‌های خصوصی، دولتی و خصولتی (نهادهای عمومی غیردولتی) برای سیستم بانکی مشکل ایجاد کرده‌اند.

 

احمد حاتمی یزد بابیان اینکه بانک‌ها مطالباتی از این سه بخش‌ دارند که پرداخت‌نشده است، اظهار داشت: بانک‌ها علی‌رغم مطالبات معوق درآمدها را در نظر نمی‌گرفتند و حال می‌گویند اصل پول را دریافت نکرده‌اند. این در حالی است که سال گذشته این رویه را نداشتند و مطالبات حقوق و درآمد را منظور می‌کردند. حتی اگر جریمه نیز دریافت شود معلوم نیست که قابل وصول باشد.
وی افزود: مادامی‌که بانک‌ها بتوانند سپرده‌های مردم را پس دهند مشکلی در داخل اقتصاد کشور پیش نمی‌آید، ولی اگر بانک‌ها بخواهند مراودات بین المللی داشته باشند در صورت داشتن بدهی، نمی‌توانند با بانک‌های بین المللی کار کنند، زیرا وقتی بانکی زیان‌ده باشد نمی‌توانند با خارج کار کنند.

 

حاتمی یزد بابیان اینکه یکی از شروط بانک‌های بین المللی این بوده که با بانک زیان ده ایرانی کار نمی‌کنیم، تصریح کرد: بانک‌های خارجی اعلام کرده‌اند زمانی با بانک‌های ایرانی کار می‌کنیم که زیان‌ده نباشند و توانایی لازم را ازنظر فنی و علمی داشته باشند، زیرا بانک‌های زیان‌ده، هزینه مبادلات تجارت را گران می‌کنند و اجناس نیز گران‌تر به دست مردم می‌رسد.

 

این کارشناس بانکی با طرح این پیشنهاد که بهترین راه‌حل در این شرایط این است که بانک‌ها باید رتبه‌بندی شوند، یادآور شد: بهتراست، مثلاً ۴ تا ۵ بانک باید نسبت به بانک‌های دیگر اعتبار داشته باشند تا بتوانند روبه‌روی بانک‌های خارجی قرار گیرند و کار کنند. ضمن اینکه کمک دولت و بانک مرکزی برای ایجاد بانک‌های معتبر در شرایطی که بخشی از تحریم‌های بانکی برداشته‌شده، می‌تواند بسیار مثمر ثمر باشد، در غیر این صورت هزینه‌های تجارت افزایش می‌یابد

 

منبع: خبرگزاری فارس

اشتراک این خبر در :