کم پیش می آید کسی را پیدا کنیم که ادعا کند که هرگز در زندگی هیچ  دروغی نگفته، اما چطورمی توان بدون دستگاه دروغ سنج، فرد دروغ گو را شناسایی کرد؟

 

دانشگاه کرتین (curtin university) در استرالیا مطالعه ای را روی ۳۳۴۹ آمریکایی از “اقوام مختلف، درآمدهای گوناگون و مناطق جغرافیایی عمده” انجام داده تا کشف کند که آیا ارتباطی بین وضعیت اقتصادی_ اجتماعی افراد با موضوع دروغ وجود دارد یا خیر و در این زمینه به نتایج جالب توجهی رسیده است.

 

محققان این دانشگاه استرالیایی به این نتیجه رسیدند که اکثر دروغگوها مردان مجرد جوانی هستند که مستعد در بروز خشم جاده ای و با تحصیلات پایین قرار دارند. خشم جاده ای اشاره به رفتار پرخاشگرانه و یا همراه با عصبانیت راننده یک خودرو و یا سایر وسایل حمل و نقل جاده ای است.این  رفتار می تواند شامل حرکات بی ادبانه، توهین های کلامی، رانندگی به شیوه ای نا امن و یا تهدیدآمیز باشد.lying

 

آرک وود ساید، پژوهش گر ارشد این پژوهشکده، بیان داشت  که جوان بودن و داشتن تحصیلات پایین نمیتواند به اندازه کافی بیان کننده میزان دروغ گویی یک فرد باشد، “اما یک مرد جوان با تحصیلات پایین که رفتارهای ضدجامعه از او سر می زند دارای تمام ویژگیهای افرادی است که بیش از دیگران دروغ می گویند”.

 

رتبه دوم دروغگوترین افراد به گروهی از بانوان جوان متأهلی می رسد که سطح تحصیلاتی پایین و درآمد بالایی دارند. این بانوان به عنوان “زنانی که با پول ازدواج کرده اند” در جامعه شناخته می شوند. احتمالا این بانوان همان هایی اند که به رغم تحصیلات اندک، پول خوبی در می آورند.

 

با این همه، اگر شما به دنبال کسانی می گردید که کمترین دروغ را میگویند، سراغ زنان مجرد بالای ۷۰ سال بروید. طبق نتایج این پژوهش این دسته از مردم کمترین دروغ را می گویند.

در این مطالعه افرادی بعنوان “دروغگویان بزرگ” عنوان شدند که ۱۲ دروغ بزرگ در سال می گویند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که ۵۸ درصد کل دروغ ها را ۱۳ درصد مردم میگویند. همچنین ۲۱ درصد مردم سعی می کنند بدون دروغ گفتن زندگی کنند.

وود ساید بیان می کند که گرچه بسیاری از ما فکر می کنیم که خود را خوب میشناسیم، اما واقعا خود را نمیشناسیم و “چنین تفکری، بزرگترین دروغی است که به خود می گوییم”.

اشتراک این خبر در :