منتقد سینما و تلویزیون معتقد است، تیپ های کمدی در سریال های طنز تلویزیون به تکرار رسیده اند و باید برای جذب مخاطب خود را به روز کنند.
تهماسب صلح جو در مورد ضرورت پخش سریال های طنز از تلویزیون گفت: مخاطب تلویزیون مردم عادی هستند و طبیعی است که جذب سریال های کمدی شوند.
وی ادامه داد: مردم بیشتر به اینگونه سریال ها نیاز دارند تا بحث های خیلی جدی و البته مدیران شبکه ها از روی آمار بهتر میتوانند در این مورد نظر بدهند.
عضو انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی با تاکید بر اینکه تلویزیون می تواند با پخش این سریال ها به ارتباط بیشتر خانواده ها کمک کند، افزود: در زمانه ای که رسانه ها فراوان هستند، اگر تلویزیون بتواند جذابیت ایجاد کند، قدم اصلی را برای تحقق اهداف خود برداشته است.

تیپ های کمدی به تکرار رسیده اند
وی در مورد سریال های طنز در حال پخش از تلویزیون گفت: به نظر می رسد این سریال ها به نوعی تکراری و کلیشه ای شده اند و به همین دلیل جذابیت قبل را برای مردم ندارند.
صلح جو، دلیل این امر را تکراری شدن تیپ های کمدی دانست و افزود: فقط موضوع و شکل داستانی تکراری نیست، بلکه نوع کمدی نیز تکراری شده است. شخصیت های کمیک مانند جواد رضویان یا مهران غفوریان را به همین شکل در دیگر سریال ها هم دیده ایم.
وی تاکیدکرد: نوآوری در هر دوره ای در کارهای کمدی تلویزیون و سینما ضروری است، اگر به تکرار برسد، بیننده استقبال نمی کند. برای نمونه وقتی همین بازیگران طنز حدود ۲۰سال پیش با ساخت مجموعه های جدید طنز به تلویزیون آمدند، نسبت به دوران قبل از خود نوآوری و مدل کمدی فکاهی تلویزیونی را تغییر دادند و به همین دلیل بیننده زیادی داشتند.
صلح جو مهمترین عنصر در کمدی را «تیپ» برشمرد و گفت: تیپ کمدی متشکل از نوع گفتار، بیان، صدا و لحن بازیگر است و تیپ های کمدی در تلویزیون ما تکراری شده اند.
وی افزود: در کمدی بیش از درام و دیگر عناصر نمایش به تیپ نیاز داریم و بازیگرهای نقش های کمدی با شکل و شمایل خود، تیپ را وارد دنیای نمایش می کنند.
سازنده مستند «عزای نیمروز» ادامه داد: سریال های کمدی اکنون نیاز به چهره ها و بازیگران جدید دارد البته بازیگر می تواند تیپ خود را تغییر دهد و با تیپ جدیدتری وارد نمایش شود.
وی گفت: اما بازیگران نسبت به گذشته برای بیننده ها محبوبیت و جذابیت خود را از دست داده اند زیرا ۲۰ سال است که این تیپ ها را تکرار می کنند.
صلح جو در پاسخ به این سوال که چرا دیگر تیپ های کمدی برای نمونه «چارلی چاپلین» تکراری نشده اند، افزود: چارلی چاپلین در دورانی خاص این تیپ ها را اجرا کرد و وقتی سن او بالا رفت از تیپ فاصله گرفت.
این منتقد سینما و تلویزیون ادامه داد: اما در کمدی معاصر، اگر بازیگری ۲۰ سال پیش کمدی را اجرا می کرده هنوز آن را اجرا می کند؛ با آنکه گذشت زمان تغییراتی را پدید آورده است. معتقدم تنها کسی که از بین کمدین های آن نسل خود را به روز کرد رضا عطاران است و با گذشت زمان و تغییر حالت چهره اش سعی کرده مدل تیپ کمدی خود را تغییر دهد.

ایرنا

اشتراک این خبر در :