مهمترین مستندهای «غزال ایرانی»، «زیتون های کویر»، «آفراندن» و «ایستادگی در آسمان» امروز در جشنواره فیلم عمار اکران میشوند.
در هشتمین روز از هفتمین جشنواره مردمی فیلم عمار مستند های «کلاس»، «زیتون های کویر»، «چین آخر»، «شانزده»، «آفراندن»، «غزال ایرانی»، «بازهم ساک سفرت را خودم میبندم» و «ایستادگی در آسمان» از ساعت ۱۳ الی ۲۲:۴۰ در سه سالن سینما فلسطین نمایش داده میشوند.
فیلم کوتاه کلاس؛ زود قضاوت نکن! گاهی انسان دچار قضاوت اشتباه می ‌شود و تصمیم اشتباهی می گیرد. فیلم داستانی «کلاس» درباره پیش داوری و قضاوت زودهنگام است.
مستند «زیتون های کویر» تحقق امری محال، در مدت زمان ۱۵ دقیقه اکران خواهد شد.
بخش وسیعی از ایران را کویر تشکیل می دهد، کویری که از نظر خیلی ها لم یزرع است اما انسان با تلاش و توکل، هر غیر ممکنی را ممکن میکند.
حسین جمالی کارگردانی مستند زیتون های کویر را به عهده داشته است.
مستند چین آخر؛ حکایتی از رنج چای کاران، در مدت زمان ۱۵ دقیقه نمایش داده میشود.
چای کاران گیلانی با عدم حمایت مسئولین و واردات بی رویه چای خارجی، یا مجبور به تغییر کاربری زمین های کشاورزی می شوند و یا محصولشان روی دستشان میماند.
سعید حسن پور کارگردانی فیلم داستانی چین آخر را به عهده دارد.
مستند شانزده؛ هنر مردان خدا، در مدت زمان ۳۵ دقیقه است ،شهدا به این جمله باور داشتند که زندگی زیباست اما شهادت از آن زیباتر است، بدین سان مرگ را به بازی گرفته و ره صد ساله را یک شبه میپیمودند.
شانزده مستندی درباره زندگی دو برادر است که هر دو در سن ۱۶ سالگی به شهادت می رسند. علی رضا احمدی با دست بردن در شناسنامه خود همراه برادر بزرگترش به جبهه می رود و در ۱۶ سالگی به شهادت می رسد. پس از شهادت او، برادر کوچکترش مهدی هم برای این که سلاح برادرش زمین نماند، مخفیانه به جبهه می رود. مستند شانزده ساخته محمد محسن احمدی است.
مستند آفراندن؛ ابتکار ایرانی، در مدت زمان ۲۲ دقیقه نمایش داده میشود.
آفراندن در زبان کردی به معنای به وجود آوردن است و جوانی مهابادی با پشتکار و ابتکار، کالایی را به وجود آورده تا به اقتصاد مملکت خویش کمک کند.
مستند آفراندن نحوه فعالیت اقتصادی جوانی خلاق و مبتکر مهابادی به نام سوران پیامی را به تصویر می کشد. سوران با داشتن کمترین بودجه مالی، کار تولید ترازوی دیجیتالی را در یک زیرزمین شروع نموده و هم اکنون در سال ۱۳۹۵ به عنوان یکی از چهره های ماندگار ایران در بخش صنعت، تجارت و معدن کشورمان شناخته شده است.
آفراندن عنوان مستندی است که به تهیه کنندگی و کارگردانی علی قادری و در سیمای مرکز مهاباد تهیه شده است.
مستند غزال ایرانی؛ ساخت ایران، در مدت زمان ۵۹ دقیقه اکران خواهد شد.
مستند غزال ایرانی درباره تلاش چند نخبه برای ساخت یک ماشین خورشیدی است. اوایل تابستان سال گذشته گروهی از دانشجویان نخبه دانشکده فنی دانشگاه تهران در حال ساخت سومین ماشین خورشیدی این دانشگاه بودند. این مستند تلاش نخبگان دانشگاهی دانشگاه تهران را تصویر کشیده است که برای ساخت خودروی خورشیدی و شرکت در بزرگ‌ترین مسابقه جهانی ماشین‌ های خورشیدی در مسیر از شمال تا جنوب استرالیا به مسافت سه هزار کیلومتر، تلاش میکنند.
وحید فرجی کارگردان «غزال ایرانی» عنوان کرد: ما در این فیلم به معضلات، مشکلات و آرزوهای این نخبگان هم پرداخته ایم. برای مثال یکی از آرزوهای این نخبگان این بود که این خودروها به تولید انبوه برسند.
مستند بازهم ساک سفرت را خودم می بندم؛ یک عاشقانه آرام، در مدت زمان ۳۲ دقیقه از ساعت ۱۷:۴۰ الی ۱۹:۱۰ دقیقه در سالن شماره یک نمایش داده می شود.
اگر مردی در سوریه و در راه دفاع از عقایدش می جنگد، همسرش هم در جامعه جهاد می کند. گاهی از نقش زنان مدافعین حرم و شهدا تغافل می شود. در حالی که نقش عظیمی از این جهاد، روی دوش زنان صبوری است که با صبرشان جهاد میکنند.
مسعود دهنوی نگارش فیلمنامه و کارگردانی «بازهم ساک سفرت را خودم می بندم» را به عهده داشته است.
مستند ایستادگی در آسمان؛ روایتی از پروازی شجاعانه، در مدت زمان ۲۰ دقیقه از ساعت ۱۹:۲۰ الی ۲۱ در سالن شماره سه اکران خواهد شد.
هواپیمای ایرباس ۳۱۰ ایرانی که برای کمک رسانی دارویی و پزشکی به سمت صنعا پایتخت کشور یمن پرواز می کند، در راه با تهدید جنگنده عربستان سعودی برای ممانعت از این کار مواجه میشود.
مستند ایستادگی در آسمان را علی طادی کارگردانی کرده و در مرکز مستند سفیر فیلم تهیه و تولید شده است.

اشتراک این خبر در :