نمایش “تفنگ میرزا رضا بر دیوار است و در پرده سوم شلیک می‌کند” در تالار مولوی به صحنه رفت.

شامگاه ۱۲ دی ماه،در مراسم آغازین اجرای این نمایش، محمد اشکان‌فر طراح و کارگردان اثر گفت: نوع تئاتر مورد علاقه و سلیقه‌ی ما همین تئاتری است که منتسب به جریان تئاتر دانشگاهی کشور است. تئاتری که با طرح دغدغه‌های اصیل اجتماعی و کالبدشکافی معضلات روحی و روانی بشر قصه میگوید و طبعا خالی از خیال و عناصر زیباشناسانهی مقبول مخاطب نیست.

وی به عوامل نمایش «تفنگ میرزا رضا» اشاره کرد و افزود: خاستگاه تئاتری تمامی همکاران من در این نمایش از دانشگاه‌هاست و همچنان در مکتب اساتیدی که روزی سر کلاس آنها بودیم و امروز هم از حمایت و الطاف‌شان بهره‌مندیم به تولید هنری می‌پردازیم.

اشکان‌فر با تشکر از رویه‌ی مرسوم در گزینش آثار برای اجرا در تالار مولوی گفت: از مولوی باید ایده گرفت تا به سایر جریانات تئاتری کشور هم سر و شکل بدهیم.

در ادامه ی این مراسم، ناصح کامگاری؛ نویسنده، کارگردان و مدرس دانشگاه که به عنوان میهمان ویژه برای افتتاح این نمایش دعوت شده بود گفت: تئاتر دانشگاهی یعنی جسارت، روشنگری و متفکر.

این استاد دانشگاه با برشمردن ویژگی‌های بیشتری از تئاتر دانشگاهی افزود: اهمیت اینکه چرا تئاتر دانشگاهی مهم است و باید آنرا جدی گرفت بر کسی پوشیده نیست اما با این حال ما به ظرفیت‌های بیشتری برای گستردگی و تبلور این نوع تئاتر متعهد نیازمندیم.

کامگاری مطرح کرد: تئاتر دانشگاهی ذاتا تئاتری جوان و پویاست و همین روحیه، اثرگذار و آینده ساز است، حال آن که اگر این نوع تئاتر بدلیل عدم حمایت‌های کافی و بی‌توجهی مسئولین ذیربط دچار لغزش و نگرانی شود و به سمت آن نوع تئاتری که اصطلاحا به نام تئاتر حرفه‌ای می‌نامیم، متمایل شود طبعا آسیبهای جدی بر پیکره‌ی کلی تئاتر ما وارد میشود و از همین حیث تئاتر کشور به وجود مراکزی مانند، تئاتر مولوی نیازمند است.

او با اشاره به کیفیت اثر و عوامل نمایش «تفنگ میرزا رضا.» افزود: محمد اشکان‌فر را از روزهای دانشجویی‌اش میشناسم و می‌دانم که تئاتر برای او مقوله‌ای جدی و پر اهمیت است و این نمایش، او قطعا نظرات مثبت مخاطبان سخت‌گیر تئاتر را جلب خواهد کرد.

در پایان این مراسم، شال نمادین تئاتر مولوی به رسم یادبود توسط ناصح کامگاری و با حضور امیرحسین حریری، رئیس مرکز تئاتر مولوی به محمد اشکان‌فر اهداء شد.

نمایش «تفنگ میرزا رضا بر دیوار است و در پرده سوم شلیک میکند» نوشته محمد طلوعی و با بازی بانیپال شومون، آرزو روشناس، میثم نوروزی، الهه شه پرست، نوید نوروزی، بابک بهشاد، امیر کلهر، سعید قربانی، آرمین رجایی هر روز ساعت ۱۸ با مدت زمان ۵۰ دقیقه در سالن اصلی مرکز تئاتر مولوی به صحنه میرود.

دانشجویان تمامی رشته های تحصیلی در همه‌ی موسسات آموزش عالی و دانشگاهها می‌توانند همه روزه با ارائه کارت دانشجویی به گیشه‌ی تئاتر مولوی با تخفیف ۵۰ درصد از این نمایش دیدن کنند.

اشتراک این خبر در :