به گزارش پرس۹۸، عباسعلی کدخدایی روز شنبه در ادامه نشست خبری گزارشی از مصوبات شورای نگهبان ارائه کرد.
عضو حقوقدان شورای نگهبان با بیان این که ۳۸ مصوبه به جز اساسنامه و نامه های دیوان عدالت اداری در این شورا مورد بررسی قرار گرف، اظهار داشت: تا کنون در ۱۱مورد از مصوبات عدم مغایرت داشتیم که بیشتر این موارد مصوبات و لوایحی است که بیشتر آنها در قالب موافقتنامه بین ایران و کشورهای مختلف مطرح شده است.

shoraye-negahbanوی افزود: اعضای شورای نگهبان لایحه موافقتنامه بین ایران و اسلواک به منظور اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی در مورد مالیات های بر در آمد، لایحه موافقتنامه بین ایران و روسیه در زمینه همکاری و کمک متقابل اداری در امور گمرکی را مغایر با شرع و قانون اساسی ندانستند.
سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: لوایح موافقتنامه همکاری اقتصادی بین ایران و جمهوری چک، کرواسی و لیتوانی، لایحه موافقتنامه کمک متقابل اداری در امور گمرکی بین ایران و جمهوری آذربایجان و لایحه موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری بین ایران و ژاپن نیز مغایربا موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشدند.
وی افزود: همچنین لایحه موافقتنامه همکاری و کمک متقابل اداری در امور گمرکی بین ایران و کره و طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس، لایحه موافقتنامه همکاری در زمینه مبارزه با جرائم سازمان یافته بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری لهستان مغایر موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشدند.
سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: لایحه همکاری بین دولت ایران و آذربایجان در زمینه ادامه ساخت، بهره برداری و استفاده از منابع آب و انرژی سدها و نیروگاه های برق – آبی خدا آفرین و قیز قلعه سی بر روی رودخانه ارس نیز مغایر موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.
کدخدایی به اصلاح موادی از لایحه احکام دائمی برنامه های توسعه کشور که برای چندمین بار از شورای نگهبان به مجلس فرستاده شد، اشاره کرد و گفت: این لایحه و اصلاحات آن دوباره به شورای نگهبان بازگشته و در دستور کار این هفته شورا قرار دارد.
وی خاطرنشان کرد: همچنین لایحه موافقت نامه پاریس به دلیل این که موافقت نامه ای حجیم است در برخی مواد پیوست های آن وجود نداشت شورای نگهبان پس از ارائه پیوست ها در این باره اظهار نظر می کند.
عضو حقوقدان شورای نگهبان یادآور شد: در ماده ۲۳ این لایحه نیز عنوان شده که پیوست وجود دارد ولی در این زمینه ابهام باقی است.
کدخدایی ادامه داد: همچنین لایحه موافقنمامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری بین دولت ایران و سنگاپور مخالف موازین شرع و لایحه موافقتنامه همکاری های اقتصادی بین ایران و لهستان مغایر اصل ۷۷ و قانون اساسی شناخته شدند.
وی گفت: در تبصره یک طرح الحاق دو تبصره به ماده ۶۱۷ قانون مجازات اسلامی درباره استفاده از سلاح سرد مشخص نشده است که عبارت صرفا در درگیری فیزیکی و ضرب و جرح فقط قید سایر ادوات است یا علاوه بر آن قید موارد مذکور در صدر تبصره یک نیز محسوب می شود که در این زمینه ابهام وجود دارد.
کدخدایی با بیان این که لایحه اسناسنامه سازمان فرهنگی هنری فارسی زبانان نیز خلاف شرع و مغایر قانون اساسی شناخته شد، اظهار داشت: سوالی از دیوان عدالت اداری درباره بازاریابی شبکه ای مطرح شده بود که فقهای شورای نگهبان پس از بررسی اعلام کردند سوال فی نفسه خلاف موازین شرع شناخته نشده چون سوال بحثی درباره معافیت شرکت ها ندارد.

منبع: پرس۹۸

اشتراک این خبر در :