با پیشرفت تکنولوژی ها و نظارت رسانه ها و بالا رفتن سطح سواد مردم ، تلفات و خسارت در حوادث جوی و بحران های قابل پیش بینی، قابل‌توجیه نیست و مدیران واقعی بحران، در صورت وقوع آن‌ها که گریزی نیست، به‌گونه ای، آن ها را مدیریت می کنندکه یا خسارت و تلفات نداشته باشد و به حداقل برسد اما همین موضوع ساده در کشور ما برعکس است؛باران و برف نیاید، بحران داریم، بیاید هم بابحران مواجهه هستیم.

فقط‌در‌سال‌گذشته ‌براثروقوع‌سیل(درتعطیلات‌عیدفطر۲۸/۴/۹۴)علاوه‌بر خسارت‌های زیاد، دست‌کم ۱۹ نفرجان باختند. همچنین در سیل پاکدشت تهران (۲۷/۶/۹۴)سه کشته،در رباط قره‌بیل از توابع خراسان شمالی (۹/۵/۹۴) پنج قربانی و در بخش‌هایی از استان خوزستان (۲۹/۸/۹۰) هشت کشته برجای گذاشت.

havashenasi

با توجه به روشن بودن موضوع، سازمان ها و بخش های مختلف از جمله سازمان‌هواشناسی و رسانه‌ها، یکدیگر را مقصر می دانند؛درسومین کنفرانس جامع مدیریت بحران در ۲۷ اردیبهشت ۹۵ در تالار علامه امینی دانشگاه تهران،دکتر فاتح رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور گفت سازمان هواشناسی طوفان تهران را پیش بینی کرد اما تلویزیون مردم را حساس نکرد . در همان کنفرانس قبل از آغاز سخنرانی‌ام در پاسخ به ایشان گفتم ادبیات پیش بینی های هواشناسی در بحران ها حساسیت برانگیز نیست و ادبیات و تنظیم گزارش های سازمان #هواشناسی به گونه ای است که در شرایط عادی و بحرانی تفاوت چندانی ندارند؛ بنابراین نمی توانند حساسیت_لازم را در رسانه ها ایجاد کنند. همچنین به ناآشنایی کارشناسان هواشناسی با رسانه و ادبیات_خبر و در مقابل؛ اطلاعات ناکافی خبرنگاران، دبیران و سردبیران با اصلاحات تخصصی هواشناسی را از دلایل این این مشکل اعلام و پیشنهاد کردم برای رفع آن، کلاس ها و کارگاههای تخصصی برای تبادل تجربه و هم آموزی برگزار شود.
بعد از این کنفرانس نتایج تحقیقات‌مان( آقای بیطرفان و من) را در این زمینه منتشر کرده ایم که نشان داده است : سازمان های هواشناسی کشور و صدا و سیما ، اخبار بعضی از بحران های جوی قابل پیش بینی (سیل و طوفان ) در سال های گذشته را “مناسب و مسئولانه” مدیریت نکرده اند.

بر اساس این تحقیق ادبیات ۴۷٫۲ درصد از ‘گزارش های هواشناسی بخش های خبری در مورد وقایع جوی بحرانی ، حساس کننده و هشدارآمیز نبوده اند، ۲۲درصد از رویدادهای بحرانی بررسی شده، در اطلاعیه‌های سایت سازمان هواشناسی پیش‌بینی نشد ه اند و ۳۲٫۷درصد از گزاش های هواشناسی پخش شده در بخش های خبری با آنچه که در اطلاعیه های سازمان هواشناسی پیش بینی شده بود ، انطباق نداشت .

حدود ۷ ماه بعد کارشناس هواشناسی در خبر ۱۴،دوازدهم آذر ۹۵ به جای عذرخواهی از ناکارآمدی گفت: یکی به آب و هوا نمیشه اطمینان کرد یکی به آمریکا!

همون موقع نوشته ام حرف کارشناس برای توجیه اشتباهات فاحش گذشته سازمان هواشناسی و قربانی ‌شدن افراد بی‌گناه در طوفان و سیل های های چند سال گذشته است‌. این نکته کاملا درسته؛ به آمریکا نمیشه اعتماد کرد اما به هوا با توجه به پیشرفت هایی که تجهیزات و در پیش بینی ها صورت گرفت می شود اطمینان کرد .
و اما دیروز در خبر ساعت ۸ صبح(۵دی ۱۳۹۵) رادیو ایران ،خانم احمدی کارشناس هواشناسی گفت: … “امروز در تهران در برخی ساعات بارش باران و برف را داریم”.
چند نکته:

۱-در حالی که در همه جای تهران باران می بارید، چرا رادیو این گزارش را پخش کرد؟
۲-چرا سازمان هواشناسی، با بی توجهی و بی مسئولیتی این قدر از محیط واقعی و نیاز مردم غافل هستند ؟

۳-خوشبختانه امروز اتفاق خاص و بحرانی روی نداد اما نوع و نحوه پیش بینی و کار سازمان های هواشناسی و صدا و سیما در بحران ها نیز تقریبا همین‌گونه است؛ در این شرایط چگونه مردم و مسئولان به این نوع پیش بینی های نادرست و کلی سازمان هواشناسیی و بی دقتی رسانه ملی، توجه و بر مبنای آن برنامه ریزی کنند ؟

۴-با توجه به موارد و مستندات مذکور و تعارض امروز گزارش هواشناسی به واقعیت ، به نظر می رسد نگاه سازمان هواشناسی و سازمان صداو سیما و ستاد مدیریت کشور به رویدادهای جوی اداری است نه شرعی،انسانی و حرفه ای ؛ همین موضوع است که تلفات و خسارت های بحران های قابل پیش بینی را در کشور ما افزایش داده است .

۵-پیشنهاد می کنم دانشگاه‌ها و مراکز مردم نهاد، در غفلت دستگاههای مسئول مثل ستاد مدیریت بحران،هواشناسی و صدا وسیما، بحران های سال های اخیر را مرور و برای جلوگیری از خسارت جانی و مالی ، ضمن آموش و ارتقای آمادگی آگاهی بخشی و مطالبه گری کنند.

منبع: پرس۹۸

اشتراک این خبر در :