رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان های گمیشان و بندرترکمن از جمع آوری ۱۵ رشته دام هوایی از زیستگاه های حاشیه تالاب بین المللی گمیشان خبر داد و گفت: ۲۰ قطعه پرنده وحشی از گونه کوکر شکم سفید از این دام ها نجات یافته و در زیستگاه های منطقه رها شدند.

علی بیانی  افزود: در این عملیات مشترک محیط بانان و دریابانی غرب گلستان، حدود ۱٫۵ کیلومتر دام هوایی را جمع آوری و پرندگان گرفتار در این تورها را در زیستگاه های طبیعی خود رها سازی کردند.
وی ادامه داد :‌ در این تورها ۱۰کوکر شکم سفید تلف شده بودند و ۵ کوکر زخمی برای تیمارداری به محیط زیست منتقل شدند.
بیانی از مردم و دوستداران طبیعت خواست که در صورت مشاهده موارد این چنینی به محیط زیست اطلاع دهند تا پرندگان گرفتار نجات داده شوند و با افراد سودجو برخورد قانونی صورت گیرد.
کوکر یا باقرقره پرنده‌ای است دانه ‌خوار که در نگاه اول به کبک و بلدرچین شبیه است و در پرواز نیز به کبوتر میماند اما از نظر پرنده شناسی دارای خانواده‌ای مستقل با نام کوکریان (Pteroclididae) است.
همچنین باید گفت که جمع آوری و معدوم سازی دام های هوایی نیازمند پایش پیاده محیط‌بانان در مناطق کم عمق تالاب است به نحوی که گاه ماموران مجبور به ۲۰ کیلومتر پیاده روی برای جمع آوری این تورها میشوند.
متخلفان با نصب دام های هوایی در پهنه آبی مجاور تالاب بین المللی گمیشان مبادرت به زنده گیری گروهی و جرگه ای پرندگان باارزش میکنند.
اداره حفاظت محیط زیست شهرستان های ترکمن و گمیشان با داشتن یک پاسگاه شبانه روزی در مناطق شمالی گمیش تپه و در مجاورت تالاب گمیشان و خودروهای عملیاتی، قایق، دو دستگاه هاور کرافت آبی – خاکی وظیفه حفاظت از زیستمندان تالاب را بر عهده دارد.
تالاب گمیشان در ۳۵ کیلومتری شمال غربی گرگان مرکز استان گلستان و در حوزه شهرستان گمیشان واقع بوده و آبگیر گسترده ای با نیزارهای انبوه است.
این تالاب با وسعت بیش از ۲۰ هزار هکتار که ۱۴ هزار هکتار آن جزو مناطق شکار، صید و تیراندازی ممنوع سازمان حفاظت محیط زیست است، طیف گسترده ای از گونه های مختلف پرندگان همچون مرغابی، غاز، قو، پلیکان، باکلان، پرستوی دریایی، سلیم، کاکایی، چنگر، اگرت، خوتکا، گیلان شاه و تلیله را در خود جای داده است.تعداد گونه هایی که برای زمستان گذرانی یا زادآوری در تالاب گمیشان هستند حدود ۱۱۰ گونه برآورد میشود.
در میان پرندگان آبزی چنگر فراوان ترین و غاز پیشانی سفید و پلیکان پا خاکستری کمیاب ترین و شاید ارزشمندترین پرندگان تالاب بین المللی گمیشان محسوب میشوند.
ضلع جنوبی تالاب گمیشان به گرگان رود محدود می شود و قسمت شمال آن تا مرز جمهوری ترکمنستان ادامه دارد.
عمق این تالاب از ۵٫۲ متر در قسمت شمال غرب تا یک متر در سایر قسمت ها متغیر است، این تالاب در سال ۱۳۸۱ از سوی کنوانسیون رامسر به عنوان تالاب بین المللی به ثبت رسید.
شهرستان های بندر ترکمن و گمیشان در شمال غرب استان گلستان واقع هستند.

اشتراک این خبر در :