مقدم‌فر، مشاور فرهنگی رسانه ای فرمانده کل سپاه با بیان اینکه مهمترین اقدام پس از صحنه عملیات، صحنه دیپلماسی است، گفت: غیبت سوری ها در نشست سه جانبه ایران، ترکیه و روسیه در مسکو جای تامل داشت.


حمیدرضا مقدم فر ۱۳۹۳۱۰۰۹۱۵۴۸۴۸۵۵۹۴۴۰۲۶۳۴با اشاره به تحولات اخیر حلب سوریه اظهار داشت: حلب به عنوان یکی از مهمترین استان های سوریه که هم مرز با ترکیه و برخی از کشورهای منطقه بود، همیشه مورد توجه قرار داشته است.
وی افزود: اشغال حلب به عنوان یک نقطه کانونی پیام های خاصی داشت و وقتی هم از دست جریان تکفیری-تروریستی خارج شد نیز پیام هایی دارد. این اهمیت از چند جهت است؛ یکی مرز طولانی با کشورهای دیگر و دیگری پهناور بودن این شهر.

مقدم فر با بیان اینکه حلب هم مثل نقاط مهم عراق مورد توجه بود، گفت: حلب به عنوان آخرین نقطه ای که می تواند صحنه عملیاتی نبرد میدانی سوریه را رقم بزند مورد توجه بود. پیش بینی ها این بود که در آنجا به دلیل این اهمیت ها، مقاومت طولانی وجود خواهد داشت.

مشاور فرهنگی رسانه ای فرمانده کل سپاه تصریح کرد: اما در ظرف مدت کوتاهی آزادسازی حلب صورت گرفت. در ابتدا مذاکراتی صورت گرفت و تصور جریان تکفیری و حامیان آنها این بود که بدون پرداخت هیچ هزینه ای می توانند خارج شوند.

وی با اشاره به اینکه در ادامه شروطی برای خروج تروریست ها از محاصره تعیین شد، گفت: یکی از این شروط این بود که ابتدا باید مردم عادی که در محاصره هستند آزاد شوند تا بعد راه برای خروج تروریست ها باز شود و این اتفاق افتاد. علیرغم اینکه آنها خیلی فشار آوردند.

مقدم فر ادامه داد: این مساله تحکیم شد که ابتدا باید مردم آزاد شوند و بعد تروریست ها بتوانند از این مناطق خارج شوند.

غیبت سوری ها در نشست سه جانبه جای تامل داشت

مشاور فرهنگی رسانه ای فرمانده کل سپاه با اشاره به نشست سه جانبه، ایران، ترکیه و روسیه در مسکو تصریح کرد: مهمترین اقدام پس از صحنه عملیات میدانی، صحنه دیپلماسی است. هوشمندی در دیپلماسی است که می تواند سرنوشت را در کشور سوریه و جاهای دیگر تعیین کند.

وی با تاکید بر اینکه این اقدام، اقدام خوبی بود، گفت: البته موافق و مخالف هایی داشت اما از آنجایی که ترکیه در این گفتگوی سه جانبه حضور داشت و خود سوریه حضور نداشت، محل مناقشه بود. غیبت سوری ها در این مذاکرات جای تامل داشت و در آینده اگر این مدل دیپلماسی می خواهد ادامه پیدا کند باید به نشست چهار جانبه تبدیل شود و نماینده دولت سوریه نیز در آن حضور داشته باشد.

مقدم فر ادامه داد: اگر این دیپلماسی بتواند در جبهه ای که عربستان، قطر، امارات، ترکیه و برخی از کشورهای دیگر هستند، شکاف ایجاد کند و ترکیه را از این بخش جدا کند، اقدام مهم و موثری خواهد بود.

مشاور فرهنگی رسانه ای فرمانده کل سپاه با تاکید بر اینکه باید کاری کرد که آل سعود تنها بماند، گفت: آل سعود نباید متحدی داشته باشد و باید حتی کشورهای منطقه هم از آن جدا شوند؛ دیپلماسی می تواند این موضوع را فراهم کند.

خبرگزاری تسنیم

اشتراک این خبر در :