همه ما با جدول مندلیف آشنا هستیم، شاید به خاطر سپردن این جدول برای بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان دشوار باشد، ولی با این جدول مندلیف تصویری به خاطر سپردن عناصر کمی ساده تر می شود.


پرس۹۸-بسیاری از دانش آموزان مدارس با جدول مندلیف درگیر هستند. از حق هم نگذریم این جدول کمی دشوار و خشک است و شاید اگر کمی المان های گرافیکی به این جدول اضافه شود به خاطر سپردن آن برای مخاطبان ساده تر شود.

همه عناصر جدول مندلیف به صورتی در اطراف ما مشاهده می شود، مثلاً ممکن است عناصری مانند آهن، کربن و بسیاری عناصر دیگر در اطراف ما وجود دارد پس ارتباط میان عناصر ملموس با عناصر جدول مندلیف می تواند در به خاطر سپردن آن ها بسیار به ما کمک کند.
محققی خوش‌ذوق با نام Keith Enevoldsen در وب سایت elements.wlonk.com دست به اقدامی کاربردی زده است و جدول مندلیف تصویری را ارائه کرده است. در این جدول مندلیف ما شاهد ارتباط عناصر جدول به زندگی روزمره هستیم که در این ارتباط عناصر بسیار با اشیا و مفاهیم بسیار معمولی و قابل فهم ارتباط داده شده اند که هر فردی می تواند آن ها را درک کند. علاوه بر نام این اشیا، تصویر و المان گرافیکی نیز در کنار آن عرضه شده است که مخاطب با دیدن این المان ها به خوبی می تواند آن ها را به خاطر بسپارد.

در تصویر زیر این جدول نمایش داده شده است که همان طور که مشاهده می‌کنید توضیحاتی نیز در کنار هر عنصر نشان داده شده است. این جدول حالتی انیمیشن مانند دارد که کاربر با انتخاب هر عنصر، می تواند عنصر را به صورت بزرگ شده در قسمت بالای جدول مشاهده کند، اگر به وب سایت elements.wlonk.com مراجعه کنید می توانید این حالت انیمیشنی جدول را مشاهده کنید و از آن استفاده کنید.

untitled-1-6

هم چنین انوولدسن فایل PDF نیز از این جدول در وب سایت خود قرار داده است که کاربران برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانند به این فایل PDF مراجعه کنند.

منبع : sciencealert

اشتراک این خبر در :