نیاز جهان به نفت اوپک در سال آینده ۲۹٫۸۳ میلیون بشکه در روز می شود

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، به نقل از رویترز، اوپک لحظاتی پیش گزارش ماهانه خود را منتشر کرد که بر اساس آن تقاضای جهان برای نفت در سال آینده افزایش می یابد اما در این میان غیراوپکی ها سهم بیشتری را  نسبت به اوپکی ها از این افزایش تامین خواهند کرد.

بر اساس این گزارش کاهش تقاضا برای نفت اوپک در حالی که این کشورها با اجرای طرح کاهش تولید نفت به دنبال بالا بردن قیمت نفت هستند امکان عرضه بیشتر برای نفت شیل آمریکا و دیگر رقبا را خواهد داد.

با فرض پیش‌بینی اوپک برای سال ۲۰۲۰ سازمان کشورهای صادر کننده  نفت اعلام کرده که جهان ۲۹٫۲۷ میلیون بشکه در روز به نفت خام ۱۴ عضو این سازمان در سال آینده نیاز خواهد داشت که رقمی معادل ۱٫۳۴ میلیون بشکه در روز کمتر از سال جاری است.

اوپک اعلام کرده پیش‌بینی می‌شود تولید نفت آمریکا همچنان روند افزایشی خود را ادامه دهد و خط لوله جدید امکان عرضه نفت بیشتری را به هاب صادراتی ساحل خلیج آمریکا را داشته باشد.

اوپک در این گزارش خود همچنین پیش‌بینی کرده تقاضای جهانی برای نفت افزایش می‌یابد و کشورهای بزرگ اقتصادی با همین سرعت سال جاری رشد خود را ادامه خواهند داد. اما رشد اقتصادی در آمریکا و چین کاهش خواهد داشت.

کشورهای عضو اوپک،‌ روسیه و دیگر تولید کنندگان نفت از یکم  ژانویه تولید نفت خود را روزانه ۱٫۲ میلیون بشکه کاهش دادند.

این متحدان نفتی موسوم به اوپک پلاس هفته گذشته اجرای این طرح را تا مارس ۲۰۲۰ تمدید کردند تا بتوانند قیمت نفت را در بازارهای جهانی افزایش دهند. 

اوپک همچنین اعلام کرده میزان تولید کشورهای عضو در ماه ژوئن با ۶۸ هزار بشکه در روز کاهش به رقم ۲۹٫۸۳ میلیون بشکه در روز رسیده است.

این در حالی است که تحریم‌های آمریکا علیه ایران بر عرضه نفت این کشور تاثیر گذاشته است.

بر اساس آمارهای منابع ثانویه اوپک میزان تولید نفت عربستان با ۱۲۶ هزار بشکه افزایش به ۹٫۸۱ میلیون بشکه در روز در ماه ژوئن رسیده است.

در این میان نیجریه هم به دنبال سهم بیشتری از اوپک است. 

بر اساس گزارش اوپک تا سال ۲۰۲۰ میزان تقاضا برای نفت اوپک حدود ۲۹٫۲۸ میلیون بشکه در روز خواهد بود.

همچنین گزارش اوپک نشان می‌دهد که در صورتی که میزان تولید اوپک در سقف ژوئن حفظ شود و سایر شرایط هم ثابت باقی بماند در سال ۲۰۲۰ پانصد هزار بشکه عرضه مازاد برای نفت اوپکی ها وجود خواهد داشت.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *