تقویت ۳۱۶۶ واحدی شاخص کل بورس/ شیرین شدن بازار بدهی برای حقوقی‌ها

به گزارش خبرنگار بورس خبرگزاری فارس، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز دو شنبه ۱۲ آذر ماه ۹۷ با افزایش ۳۱۶۶ واحدی به رقم ۱۶۶ هزار و ۳۰۴ واحد رسید.

شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۲۹۳ واحدی عدد ۲۷هزار و ۱۷۶ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۳۹۱۰ واحدی به رقم  ۱۷۸ هزار و ۸۶ واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۲۷۱۶  واحدی به رقم ۱۲۲ هزار و ۶۱۸ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۴۴۵۲ واحدی عدد ۳۳۰  هزار و ۸۰۵ واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۴۹ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۸۲۴ واحد متوقف شد.

بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی فولاد مبارکه با ۳۹۶  واحد، ملی مس ایران با ۳۰۱ واحد و تاپیکو با ۲۳۷ واحد افزایش بیشترین تأثیرمثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی جم با ۱۵۶ واحد، مخابرات ایران با ۲۲ واحد و همراه اول با ۲۱  واحد کاهش، بیشترین تاثیرمنفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

به گزارش فارس، ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۳۸۱ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از یک میلیارد و ۳۸۱ میلیون سهم  و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۲۰ هزار و ۸۵۵ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی جم، لیزینگ خودروی غدیر، حق تقدم خرید سهام شیر پاستوریزه پگاه آذربایجان غربی، پتروشیمی پردیس، صندوق سرمایه‌گذاری گنجینه روشن، گسترش نفت و گاز پارسیان، سیمان فارس، پارس سرام، فنرسازی زر، از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های تاپیکو، نیروسرمایه، کشتیرانی دریای خزر، سرمایه‌گذاری توسعه ملی، شیر و گوشت زاگرس شهرکرد، هتل بین‌المللی پارسیان کوثر اصفهان، گسترش صنایع انرژی آذرآب و گلتاش متوقف شدند.

به گزارش فارس، امروز در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، ۱۰ میلیون سهم گسترش نفت پارسیان به ارزش بیش از ۴ میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده روبه‌رو بود، همچنین کمتر از ۶ میلیون سهم تولید مواد اولیه داروپخش به ارزش کمتر از ۴ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی جابجا شد، در پاکسان نیز بیش از ۳.۵ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۳ میلیارد تومان معاملات انتقالی را از سوی سهامدار عمده تجربه کرد.

امروز همچنین بیش از ۲.۵ میلیون سهم ایران ترانسفو به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان کد به کد شد.

بر اساس این گزارش امروز بازار سهام در حالی همزمان با تحرک صندوق‌های حامی بازار سهام ازجمله صندوق توسعه در سهم‌های شاخص‌سازی همچون گروه فلزات اساسی، بانک‌ها، پالایشی‌ها و همچنین پتروشیمی‌ها، معامله‌گران شاهد تقویت تقاضا در برابر عرضه بودند که به نظر می‌رسید بازار همچنان برای اطمینان از خریدهای پرحجم دچار دودلی است.

بازاری که این روزها با توجه به سیاست‌های کلان اقتصادی و در عین حال پیش‌بینی‌ها از لایحه بودجه سال آینده و همزمان با تداوم سیاست‌های بانک مرکزی برای خرید ارز از مردم در بازار آزاد، این روزها شاهد گرایش حقوقی‌ها به سمت اوراق بدهی با درآمد ثابت به ویژه اسناد خزانه اسلامی است.

به نظر می‌رسد با توجه به تفکر همسان وزیر جدید اقتصاد با تئوریسین مرد ضد تورم دولت نخست تدبیر و امید مبنی بر تمرکز در جمع آوری نقدینگی و جلوگیری از افزایش حجم پول با انتشار اوراق بهادار در بازار بدهی از قبیل اسناد خزانه اسلامی و صکوک، همزمان با تداوم کاهش نرخ ارز، گرایش به سمت بازار بدهی با هدف جذب نقدینگی در بازار سرمایه رو به افزایش بگذارد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *