جزئیات چگونگی ثبت سفارش کالا بعد از گروه‌بندی

علی علی آبادی فراهانی در گفت‌وگو با خبرنگار بازرگانی خبرگزاری فارس در مورد شرایط ثبت سفارش واردات کالا گفت: گروه‌بندی کالاها با هماهنگی وزارتخانه‌های ذیربط انجام شده و جمع‌بندی آن با امضای وزیر صنعت توسط وزارت، صنعت، معدن و تجارت به بانک مرکزی ابلاغ شد. 

وی در مورد نحوه تخصیص ارز اظهار داشت: براساس گروه‌بندی‌ها، به گروه یکم کالایی از منابع بانک مرکزی دلار به نرخ ۴۲۰۰۰ ریال، گروه دوم از منابع نیما (ارز حاصل از صادرات پتروشیمی، فولاد و … ) نرخ ۴۲۰۰۰ ریال و به  گروه سه ارز حاصل از صادرات سایر کالاها (۲۰ درصد صادرات کل کشور) نرخ ۴۲۰۰۰ ریال و واگذاری اظهارنامه صادراتی (توافق بین صادرکننده و اردکننده) تعلق می‌گیرد. 

مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت در پاسخ به این سوال که آیا ثبت سفارش با ارز ۴۲۰۰ متوقف شده، گفت: خیر متوقف نشده، ثبت سفارش بانکی است و مفهومش این است که بعد از ثبت سفارش در بانک، به صورت الکترونیکی در انتظار تخصیص و تامین ارز قرار می‌گیرد. 

وی در مورد وضعیت تخصیص ارز به ثبت سفارش‌هایی که قبل از گروه‌بندی کالاها ثبت شده است، گفت: قبلی‌ها چنانچه تخصیص ارز شده باشند که توسط بانک انجام می‌شود و اگر تخصیص ارز نشده باشند، مشمول ثبت سفارش‌های جدید می‌شوند.

مجتبی خسروتاج هم در گفت‌وگو با فارس گفت: وزارتخانه‌های اصلی مرتبط با امر تولید و مصرف موظف شده‌اند، تقاضاهای وارده به سیستم بانکی را بررسی و اولویت‌ بندی کنند. 

رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: بنابراین اولویت‌های وارداتی را که عمدتا تاکید بر تامین کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات بیمارستانی، مواد اولیه واحدهای تولیدی و ماشین آلات دارد، با بررسی تقاضاها تعیین کنند و از طریق سیستمی به شبکه بانکی برای اختصاص ارز اعلام نمایند. 

این گزارش می‌افزاید، بنا به تصمیم وزارت صنعت، معدن و تجارت، ۸ دفتر شامل دفتر صنایع خودرو و نیرو محرکه – تخصیص ارز ، دفتر صنایع ماشین سازی و تجهیزات تخصیص ارز ، دفتر صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی تخصیص ارز، دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی – تخصیص ارز ، دفتر صنایع شیمیایی و سلولزی – تخصیص ارز، دفتر صنایع نساجی و پوشاک تخصیص ارز، دفتر صنایع برق و الکترونیک تخصیص ارز و دفتر صنایع معدنی تخصیص ارز به عنوان دفاتر مجوز دهنده در رابطه با تخصیص ارز دولتی مشخص شدند.

انتهای پیام/ب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *