ابهام در سیاست تجاری جدید دولت/ رانت وارداتی در مناطق آزاد شکل می‌گیرد؟

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری توانا خبرگزاری فارس،  ۲۲ فروردین‌ماه امسال بود که دولت برای کنترل بازار ارز، اقدام به اجرای سیاست جدید ارزی کرد. در این سیاست برای اولین بار و پس از ۲۵ سال بود که معافیت ثبت سفارش برای مناطق آزاد برداشته شد.

در مصوبه هیئت دولت، ثبت سفارش واردات کالا در مناطق آزاد به وضوح تصریح شده است:

از آنجایی که دولت با محدودیت منابع ارزی روبرو است، به تصمیم ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در ۲ تیرماه امسال، نامه‌ای از سوی وزیر صنعت به سازمان توسعه تجارت ابلاغ و در آن ثبت سفارش برای ۱۳۳۹ قلم کالا ممنوع شد. این کالاها که گروه چهارم کالایی هستند، کالاهای غیرضرور، مشابه تولید داخل و لوکس را شامل می‌‌شوند.

به گزارش فارس، نکته جالب  تعجب آنجاست که هیچ نامی از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در ابلاغیه جدید دولت در سیاست تجاری خود نیست؛ حال این تردید در ذهن هر مخاطبی ایجاد می‌شود که مناطق آزاد از لیست ممنوعه واردات معاف شده‌اند یا خیر؟ در پاسخ به این پرسش دو گزینه وجود دارد؛ اگر مناطق آزاد معاف شده‌اند پس چرا نام آنها در ابلاغیه جدید وزارت صنعت نیست؟ و اگر هم مناطق آزاد از این لیست معاف نشده‌اند پس آیا باید منتظر شکل‌گیری رانت وارداتی از مناطق آزاد برای عده قلیلی از اشخاص آن هم در شرایط محدودیت منابع ارزی باشیم؟

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *