مصوبه بازگشت ارز صادرات غیر نفتی سریع اجرا شود/تاثیر مثبت این مصوبه روی بازار ارز

یحیی ال اسحاق در گفت‌وگو با خبرنگار بازرگانی خبرگزاری فارس در رابطه با مصوبه جهانگیری برای معامله ارز حاصل از صادرات غیرنفتی با نرخ توافقی بین صادرکننده و واردکننده گفت: این سیاست کاملا درست است اما اثر بخشی آن  بستگی به چگونگی عملیاتی شدن آن دارد. 

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران افزود: اگر بروکراسی اجرای  این مصوبه بگونه‌ای باشد که به صورت آنی رفع نیاز نکند این مصوبه کان لم یکن  خواهد بود. 

وی با تاکید  بر اینکه در اجرای این مصوبه نباید تعلل کرد، بیان داشت: این مصوبه در عمل باید روان به اجرا درآید. 

آل اسحاق در پاسخ به این سوال که با توجه به ارزش دار شدن اظهار‌نامه‌های صادراتی با این مصوبه می‌توان ارزش اظهار‌نامه‌های صادراتی را کنترل کرد، گفت: ارزش اظهارنامه‌های صادراتی را عرضه و تقاضا تعیین می‌کند. 

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه برآورد می‌شود ارز حاصل از صادرات غیرنفتی حدود ۸ میلیارد تومان باشد، گفت: این ارز به واردات کالا در گروه سوم تعلق می‌گیرد. 

وی اظهار داشت: اجرای این مصوبه آثار مثبتی بر روی بازار ارز خواهد داشت اما به شرط اینکه در مورد اجرای آن تعلل صورت نگیرد. 

به گزارش فارس: روز گذشته اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ضوابط چگونگی بازگشت ارز حاصل از صادرات کالاهای غیر نفتی به چرخه اقتصادی کشور را ابلاغ کرد که  بر اساس این ابلاغیه کلیه صادرکنندگان به غیر از صادرکنندگان فرآورده های نفتی، پتروشیمی، محصولات فولادی و فلزات رنگی که فهرست آنها در تاریخ ۱۳۹۷٫۳٫۱۳ توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام شد می توانند  ارز حاصل از صادرات خود را به نرخ رسمی به واردات کالاهای گروه (۳) که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شده است، اختصاص دهند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *