با تزریق ارز پتروشیمی به قیمت ۴۲۰۰ تومان مخالف نیستیم اما دولت باید تبعات آن را رفع کند

احمد مهدوی ابهری دبیر انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی در گفتوگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به برگزاری جلسه اخیر با معاون اول رئیس جمهور گفت: در این جلسه بیشتر در خصوص تزریق ارز ۴۲۰۰ تومانی بحث و گفت وگو شد.

وی ادامه داد: در این جلسه رسما گفته شد شرکت های پتروشیمی نیازهای مختلف صنعتی و تجهیزاتی دارند و نمی توانند ۱۰۰ درصد ارز خود را وارد سامانه نیما کنند و برای خرید تجهیزات دوباره ارز دریافت کنند.

مهدوی تصریح کرد: نکته دیگری که در این جلسه مطرح شد زیان دیدن بسیاری از مجتمع های پتروشیمی بود که به اطلاع معاون اول رئیس جمهور رساندیم.

به گفته وی پتروشیمی تندگویان ماهانه ۳۵ میلیارد تومان زیان می‌دهد و به همین دلیل تصمیم گرفته شد تا کارگروهی تشکیل شود و به مشکلات پتروشیمی‌ها رسیدگی شود که البته تشکیل کارگروه منع قانونی ندارد و اولین جلسه آن بعد از ماه رمضان برگزار می شود.

وی در پاسخ به این سوال که بنابراین شما با تزریق ارز صادراتی به قیمت ۴۲۰۰ تومانی مشکل ندارید، گفت: به هرحال کشور در شرایط حساسی قرار گرفته است اما این ارز تبعاتی دارد که دولت باید به پتروشیمی‌ها کمک کند.

مهدوی تصریح کرد: پتروشیمی نیاز به سرمایه گذار داخلی و خارجی دارد و باید با دیگر پتروشیمی‌ها نیز رقابت کند که نیازمند حمایت دولت است.

دبیر انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی با اشاره وضعیت بد پتروشیمی‌های خوراک گاز گفت: درباره پتروشیمی شیراز نیز پیش بینی می‌شود امسال ۲۵۰ میلیارد تومان زیان دهد که علت های آن باید مورد توجه قرار گیرد.

* در جنگ اقتصادی نمی‌توانند برای صادرات محصولات پتروشیمی‌ مشکل ایجاد کنند

وی با اشاره به اینکه در این جنگ اقتصادی نمی توانند مانند نفت پتروشیمی ها را اذیت کنند ادامه داد: اگر اروپایی ها هم به عهد خود وفا نکنند برای پتروشیمی ها مشکلی ایجاد نمی شود و پتروشیمی ها توانستند قبل از برجام نیز صادرات خود را داشته باشند.

مهدوی گفت: در حال حاضر بسیاری از پتروشیمی ها خصولتی هستند که باید دولت به این ها کمک کند و اگر یک تصمیمی گرفته شده است باید تبعات آن نیز برطرف شود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *