تهیه باقلوا در ترکیه بدون پسته انجام می‌‌شود/ فروش ۲ برابری قیمت پسته توسط دلالان

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از حریت، باقلوا یکی از شیرینی‌های محبوب و مشهور در ترکیه است. انجمن تولید کنندگان باقلوا در ترکیه اعلام کرد: به دلیل قیمت بالای پسته در این کشور در ماه رمضان امسال باقلوا بدون پسته تولید خواهد شد.

محمت ایلدیریم رئیس انجمن تولید کنندگان باقلوا تاکید کرد: پسته از کشاورزان ترک با قیمت ۶۰ لیر در هر کیلوگرم خریداری شده اما عمده‌ فروشان آن را با قیمت ۱۲۰ لیر در هر کیلوگرم در روزهای مانده به ماه رمضان به فروش می‌رسانند.

وی گفت:‌قیمت پسته باید حدود ۷۰ لیر باشد. این قیمت بالا نه اخلاقی است نه قانونی. بنابراین ما تصمیم گرفته‌ایم در ماه رمضان برای مقابله با این سیاست عمده‌فروشان و بازار سیاه باقلوای پسته‌ای تولید نکنیم.

اخیرا تولید کنندان باقلوا در ترکیه برخی عمده‌فروشان پسته در این منطقه را به دلیل بالا بردن غیرمنطقی قیمت پسته و رساندن آن به حدود ۲۰۱ لیر در کیلوگرم تحریم کردند.

ایلدیریم تاکید کرد: نه تولید کنندگان و نه کارخانه‌های باقلوا و نه مصرف کنندگان از این شرایط سودی نخواهند برد و در صورتی که این مسئله حل نشود به زودی تولید کنندگان باقلوا ورشکست خواهند شد و باقلوا نیز که به عنوان یک نماد سنتی در ترکیه است،‌به تاریخ خواهد پیوست.

قرار است انجمن تولید کنندگان باقلوا طی هفته آینده با وزیر کشاورزی ترکیه دیدار کرده و از وی بخواهند تا از این اقدام حمایت کنند.

 

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *