استرالیا تنها برای ۲۰ روز ذخیره سوخت دارد/دستور دولت برای بازنگری امنیت سوخت

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از بی‌بی‌سی، پس از هشدار کارشناسان استرالیایی نسبت به ذخایر کم سوخت این کشور در صورت قطع واردات، دولت استرالیا دستور بازبینی و امنیت سوخت این کشور را صادر کرد.

جاش فریدنبرگ، وزیر انرژی استرالیا، گفت: این اقدام، اقدام مناسبی است اما نباید به معنی مشکل در امنیت تأمین حامل‌های انرژی در این کشور تعبیر شود.

کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی از کشورها خواسته‌اند تا برای مصرف ۹۰ روز خود سوخت ذخیره کنند، اما استرالیا از سال ۲۰۱۲ تاکنون ذخایر خود را به کمتر از این میزان کاهش داده است.

در ماه ژانویه سال جاری و بر اساس داده‌های رسمی استرالیا تنها برای ۵۰ روز سوخت ذخیره داشته است، این درحالی است که ۵ سال پیش ذخایر این کشور دو برابر بود.

آمارهای نفتی استرالیا در سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد این کشور تنها برای ۲۳ روز بنزین، ۲۰ روز سوخت هواپیما و ۱۷ روز گازوئیل ذخیره کرده است. استرالیا ۹۰ درصد سوخت موردنیاز خود را وارد می‌کند و بخش قابل توجهی از نفت موردنیاز این کشور از خاورمیانه خریداری شده و در پالایشگاه‌های کره جنوبی، چین و سنگاپور پالایش می‌شود. فرآورده‌های پالایش‌شده سپس در قالب بنزین، سوخت هواپیما و دیزل به این کشور حمل می‌شود.

به گفته وزیر انرژی استرالیا به دلیل افت بازدهی میادین نفتی استرالیا، تولید نفت داخلی در این کشور نسبت به ۱۰ سال گذشته یک سوم کاهش یافته و از سوی دیگر ۳ پالایشگاه بزرگ از ۷ پالایشگاه استرالیا در این مدت تعطیل شده‌اند. به همین دلیل وابستگی استرالیا به واردات حامل‌های انرژی به شدت افزایش یافته است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *