قیمت نفت در آستانه ثبت دومین ماه افزایشی

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از رویترز، قیمت نفت پس از افزایش تعداد دکل‌های فعال نفتی آمریکا کاهش یافت اما بازار هنوز قیمت ها را در نزدیکی بالاترین رقم در ۳ سال گذشته نگه داشته است و در آستانه ثبت دومین ماه افزایشی قرار دارد.

قیمت نفت به علت نگرانی در مورد عرضه نفت در میان چشم‌انداز احتمال اعمال مجدد تحریم‌های ایران از سوی آمریکا و همچنین ادامه کاهش تولید اوپک افزایش یافت.

هر بشکه نفت برنت با ۹۰ سنت کاهش ۷۳٫۷۴ دلار فروخته شد. قیمت نفت برنت هفته گذشته به ۷۵٫۴۷ دلار نیز رسید که بالاترین رقم ازنوامبر ۲۰۱۴ به شمار می‌رفت.

هر بشکه نفت خام آمریکا با ۷۰ سنت کاهش ۶۷٫۴۰ معامله شد.

بنجامین لو، تحلیلگر بازار در سنگاپور در یادداشتی نوشت: «قیمت نفت با توجه به چشم‌انداز تحریم‌های ایران و خوش بینی به کاهش ذخایر به سختی نوسان دارد.»

بیکر هیوز اعلام کرد حفاران آمریکایی در هفته منتهی به ۲۷ آوریل ۵ دکل نفتی دیگر را فعال کردند و تعداد دکل‌های نفتی فعال این کشور به ۸۲۵ دکل، بالاترین رقم از مارس ۲۰۱۵ رسید.

تولید نفت در آمریکا از نیمه سال ۲۰۱۶ تاکنون بیش از ۲۵ درصد افزایش یافته است و به ۱۰٫۵۹ میلیون بشکه در روز رسیده است. تنها اکنون روسیه بیش از آمریکا و حدود ۱۱ میلیون بشکه در روز تولید دارد.

در عین حال،قیمت نفت برنت نزدیکی به ۶ درصد در ماه جاری افزایش یافته است که بیشتر به علت احتمال تحریم مجدد ایران از سوی آمریکا بوده است.

اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران می‌تواند صادرات نفت این کشور را کاهش دهد و سبب کاهش بیشتر عرضه در بازار نفت شود.

همچنین کاهش تولید ونزوئلا، بزرگ‌ترین تولیدکننده در آمریکا لاتین و آنگولا، دومین صادرکننده نفت آفریقا از دیگر عوامل تقویت قیمت نفت بود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *