اعطای تسهیلات ۶ درصدی به زنجیره تولید تا صادرات گیاهان دارویی/ همکاری دو وزارتخانه برای توسعه کشت

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، پیمان یوسفی آذر بعدازظهر امروز در آئین امضای تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک بین دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران و دفتر گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت: از ابتدای سال ۹۶ در ستاد اقتصاد مقاومتی طرح ملی گیاهان دارویی به تصویب رسید و بودجه‌ای در سال ۹۷ به این طرح اختصاص داده شده است که در صدد هستیم برنامه‌های اجرایی کشور را در این حوزه با قدرت بیشتری نسبت به سال ۹۶ ادامه دهیم.

وی با اشاره به ارزآوری صنعت گیاهان دارویی، خاطرنشان کرد: کل درآمد نفتی ایران در سال نود و پنج ۳۲ میلیارد یورو بوده است، در حالی‌که فقط کشور آلمان به تنهایی ۴۵ میلیارد یورو گردش مالی در حوزه گیاهان دارویی داشته و این آمار به خودی خود نشان می‌دهد که ما هم باید بتوانیم حلقه‌های مختلف زنجیره تولید تا محصول فرآوری‌شده در حوزه گیاهان دارویی را تقویت کنیم.  

مدیرکل دفتر گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه استاندارد بودن محصولات تولیدشده در کشور یکی از بایدهای پیش رو برای ورود به بازارهای مصرف و بازارهای صادراتی است، خاطرنشان کرد: برای کمک به توسعه این بخش تسهیلات کم‌بهره با نرخ سود ۶ درصد را به تولیدکنندگان، شرکت‌های فرآوری و صادراتی حوزه گیاهان دارویی اعطا می‌کنیم؛ چراکه معتقدیم این موضوع تأثیر بسزایی در اشتغالزایی در بخش روستایی خواهد داشت.

وی همچنین از توسعه فروشگاه‌های سلامت‌محور با مشارکت بخش خصوصی در حوزه گیاهان دارویی خبر داد و گفت: به‌عنوان مثال سرانه مصرف زعفران در کشورمان بین ۰.۷ گرم تا یک گرم است که اگر بتوانیم آن را به ۲.۵ تا ۳ گرم افزایش دهیم، این موضوع می‌تواند در افزایش بازارهای داخلی مؤثر باشد.

یوسفی آذر همچنین سیاست حمایت از تکنولوژی روز دنیا برای تولید محصولات استاندارد داخلی را یکی دیگر از مسائلی برشمرد که می‌تواند با کمک مراکز رشد مشترک بین وزارت جهاد کشاورزی و دانشکده‌های داروسازی دانشگاه علوم پزشکی کشور شکل گیرد.

وی از ایجاد مرکز رشد مشترک با دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران از دو ماه آینده خبرداد و گفت: این مرکز رشد می‌تواند اقدام بسیار خوبی برای حمایت از فرآوری‌های با تکنولوژی‌های بالا در حوزه گیاهان دارویی باشد و امیدواریم بتوانیم محصولاتی را روانه بازار کنیم که به افزایش فرهنگ مصرف گیاهان دارویی در جامعه کمک کند.

به گزارش فارس، ظهر امروز تفاهم‌نامه‌ای برای همکاری مشترک در حوزه گیاهان دارویی بین دفتر گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی و دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران به امضا رسید.

انتهای پیام/م

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *