صید قاچاق و بی‌رویه عامل کاهش ذخایر ماهیان جنوب/ کشتی‌های صیادی چینی شرکای ایرانی دارند

سیدحسین حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در پاسخ به اینکه شنیده می‌شود به دلیل فعالیت بیش از حد و تعداد زیاد کشتی‌های صیادی چینی در آبهای جنوب، ذخیره ماهیان برای صید بومی و سنتی به شدت کاهش یافته، با رد این موضوع گفت: تمام کشتی‌هایی صیادی فعال در آبهای جنوب تحت حاکمیت جمهوری اسلامی ایران و با پرچم ایران است که برای فعالیت باید گواهی ثبت سازمان دریانوردی و سازمان شیلات را مطابق چارچوب و آئین‌نامه‌های صید و صیادی دریافت کنند و اگر هم کشتیی تحت عنوان چینی یاد می‌شود، قطعا شریک تجاری طرف ایرانی است. 

وی همچنین به این نکته اشاره کرد که شناورهای صیادی در عمق بالای ۲۰۰ متر فعالیت می‌کنند که ربطی به محدوده برداشت صیادان سنتی ندارد، چرا که صیادان سنتی در عمق‌های بین ۱۰ و ۲۰ متر و نهایتا با استفاده از لنج تا عمق ۱۰۰ متر برداشت می‌کنند. 

این مسئول در سازمان شیلات همچنین خاطرنشان کرد که طبق برآوردهای انجام شده، ما ۲٫۳ میلیون تن ذخیره فانوس‌ماهیان در آبهای عمق بالای ۲۰۰ متر داریم که سالانه امکان برداشت ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تن آن وجود دارد و تا چند سال گذشته همین میزان هم برداشت نمی‌شد، اما در سه سال اخیر توانسته‌ایم تکنولوژی و سرمایه مورد نیاز برداشت اینگونه ماهی‌ها را فراهم کنیم. 

حسینی تأکید کرد: برداشت شناورهای صیادی ربطی به فعالیت شناورهای سنتی ندارد و علت کاهش ذخایر ماهیان جنوب در آبهای کم‌عمق به صید بی‌رویه صیادان غیرمجاز که بدون اجازه شیلات با قایق‌های کوچک فعالیت می‌کنند برمی‌گردد. 

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که چه کاری برای تقویت ذخایر آبهای جنوب انجام داده‌اید، گفت: وضعیت آبهای جنوب با آبهای خزر متفاوت است و سعی کرده‌ایم تا پرورش ماهی در قفس را در این منطقه توسعه دهیم. 

مجری طرح توسعه پایدار صید فانوس‌ماهیان همچنین صید فانوس‌ماهیان را برای تولید و فراوری غذای ماهی و آرد ماهی بسیار مهم دانست و گفت: در حال حاضر ۲۰ تا ۳۰ درصد نیاز غذای واحدهای پرورش ماهی را در داخل تأمین می‌ کنیم و مابقی وارداتی است که امیدواریم به مرور بتوانیم تمام نیاز را از طریق داخل تأمین کنیم. 

به گزارش خبرنگار فارس، طی نظراتی که کاربران به صورت مداوم در خبرگزاری فارس درج می‌کنند، عنوان می‌شود که به دلیل فعالیت بی‌رویه کشتی‌های صیادی چینی در آبهای خلیج فارس، ذخایر این دریا کاهش یافته به طوری که صیادان بومی و سنتی در هر بار صید امکان صید ماهی نداشته و در عمل چیزی عایدشان نمی‌شود. 

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *