امضای قرارداد نفتی قطر و امارات؛ ابوظبی تکذیب کرد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، گروه شرکت‌های ملی نفت قطر تحت عنوان «قطر للبترول» امروز سه‌شنبه از امضای قرارداد امتیازی (فرانشیز) با ابوظبی خبر داد در حالیکه روابط دیپلماتیک دو کشور از حدود ۹ ماه قبل قطع شده است.

«أسعد شریده الکعبی» رئیس اجرایی این مجموعه نفتی در بیانیه‌ای از امضای توافقنامه با ابوظبی با هدف راه‌اندازی و توسعه میدان نفتی البندق برای چندین سال ابراز خرسندی کرد.

از سوی دیگر یک منبع مسئول در شورای عالی نفت ابوظبی امضای این قرارداد با قطر را تکذیب کرد و گفت که هیچ امتیازی به شرکت «قطر للبترول» ارائه نشده است.

خبرگزاری امارات (وام) به نقل از این منبع گزارش داد: «میدان بندق بر اساس موقعیت جغرافیایی به طور مساوی به ابوظبی و قطر تعلق دارد و بیش از چهار دهه است که توسط مجموعه ژاپنی اداره می‌شود و اخیرا نیز قرارداد آن از سوی دولت‌های مربوطه با ژاپن تمدید شد و هیچ تماس مستقیمی با طرف قطری گرفته نشد بلکه تماس‌ها فقط با طرف ژاپنی بود.»

روابط چهار کشور (عربستان، مصر، امارات و بحرین) با قطر از حدود ۹ ماه قبل قطع شده است و این کشور بر خواسته‌های ۱۳‌گانه خود از قطر از جمله کاهش روابط با ایران به عنوان پیش‌شرط ازسرگیری این روابط تأکید دارند.

انتهای پیام/ص


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی فارس


 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *