عملیات بارگیری و انتقال سکوی فاز ۲۲ پارس جنوبی آغاز شد/شکست انحصار آمریکا و اروپا

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در جزیره صنعتی صدرا ۱۰ سکوی نفتی در حال ساخت است که بین ۷۶ تا ۹۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

سکویی که امروز عملیات بارگیری و انتقال آن انجام شد ۲۳۰۰ تن وزن دارد و پس از اتمام بارگیری در محل مورد نظر بر سر چاه‌های این فاز نصب می‌شود.

در حال حاضر ۱۰ سکو در صدرا در حال ساخت است که شامل ۴ سکو برای فازهای ۲۲ و ۲۴، تعداد ۴ سکو مربوط به فاز ۱۳ و ۲ سکو برای فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی است.

مقرر شده است تا پایان سال آینده به ترتیب روند انتقال و نصب این سکوها انجام شود.

جزیره صنعتی صدرا در حوزه پارس جنوبی ساخت ۱۰ سکو، ۱۰ جکت، ۱۰ سه پایه نصب مشعل، ۱۰ پل ارتباطی سکو و فلر، خطوط لوله انتقال و کابل کشتی‌های بادهای مذکور در بخش دریا را بر عهده دارد.

قرارداد این پروژه به صورت مهندسی تأمین کالا و ساخت (EPC) است، تمام مراحل با تکیه بر ظرفیت و توان داخل توسط صدرا انجام می‌شود.

ساخت، بارگیری، حمل و نصب سکوها حساسیت بالایی دارد و تجهیزات خاصی را می‌طلبد که در دنیا شرکت‌های محدود به این تجهیزات دسترسی دارند که صدرا نیز به این جرگه پیوسته است.

صدرا با در اختیار داشتن تجهیزاتی نظیر شناورهای ۲۰ تا ۳۰ هزار تنی حمل سکو در جرثقیل‌های ۴ تا ۵ هزار تنی این فناوری را بومی کرده و از انحصار کشورهای آمریکایی و اروپایی خارج کرده است. 

در گذشته سکوهای دریایی صد درصد در خارج کشور ساخته می‌شد اما صدرا همه مراحل ساخت شامل طراحی، تأمین کالا، بارگیری، انتقال، نصب، پیش‌راه‌اندازی و راه‌اندازی سکو را توسط متخصصان داخلی انجام می‌دهد.

با تکمیل ۱۰ سکو در سال آینده روزانه ۱۲۵ میلیون مترمکعب گاز شیرین وارد شبکه سراسری می‌شود و ۱۸۷ هزار بشکه میعانات گازی در روز به عنوان خوراک پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس تولید می‌شود.

تولید روزانه هزار تن گوگرد و سالانه ۲.۵ میلیون تن پروپان و بوتان از عواید این سکوها برای صنعت و اقتصاد کشور است. 

قرارگاه خاتم در دو سال اخیر حمایت کاملی از صدرا داشت و موجب شد این شرکت صنعتی از رکود  خارج شود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *