انتقاد تولیدکنندگان از قوانین دست‌وپا گیر تولید/ مالیات و بیمه مشکلات همیشگی هستند

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، پیش از ظهر امروز طرح‌های بزرگ فولادی با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسئولانی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اتحادیه‌های تعاونی در شهرک صنعتی شمس‌آباد به بهره‌برداری رسید که زنان تعاون‌گر مدیریت این طرح‌های فولادی را برعهده داشت.

در این مراسم طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینکه مجمع نمایندگان استان تهران برای بررسی مشکلات تولیدکنندگان صنایع، نشست‌های مختلفی برگزار کرده است، اظهار داشت: هدف ما از حضور در این گردهمایی شنیدن مسائل پیرامون بخش تولید و مرتفع ساختن مشکلات است.

وی افزود: یکی از بخش‌های مهم اقتصاد کشور تعاونی‌ها هستند که در برنامه ششم توسعه کشور و سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی موردتوجه قرار گرفته است اما بروکراسی‌های اداری و عدم توجه به بخش تعاون، منجر به عقب‌ماندگی آن شده است.

سیاوشی با تأکید بر اینکه باید تعامل بیشتری بین تولیدکنندگان و  نمایندگان مجلس شورای اسلامی برقرار شود، گفت: این اطمینان را می‌دهم که شرایطی را فراهم کنم تا صنعت‌گران حضور پررنگ‌تری در نشست‌های کارشناسی و تخصصی مجلس شورای اسلامی داشته باشند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برای توجه بیشتر به بخش صنعتی و کاستن مشکلات بخش تولید با آقای عارف رئیس مجمع نمایندگان استان تهران رایزنی‌هایی پذیرفته است، گفت: سعی داریم تا در جهت کاهش مشکلات تولیدکنندگان گام برداریم؛ ‌چراکه نمی‌توان گفت به طور صد درصد می‌توان تمام مشکلات را برطرف کرد.

وی تصریح کرد: در شهرک‌های صنعتی تولیدکنندگان موفقی حضور یافته‌اند که برای بسیاری از مردم اشتغال به همراه داشته است که در این میان نمونه موفق‌تری ازجمله مجموعه مجتمع سازه فولاد هرمس حضور دارند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پایان بر لزوم توسعه بیشتر صنایع کوچک و متوسط تأکید کرد و گفت: قطعاً مشکل اشتغال جوانان با رونق بخش تولیدی مرتفع می‌شود.

به گزارش فارس، نکته قابل‌توجه در این مراسم افتتاحیه این بود که یک بانوی تعاون‌گر مدیرعامل این مجتمع فولادی است که سابقه فعالیت در صنعت فولادی را در کارنامه خود دارد.

طاهره شکارچی به‌عنوان یکی از تعاون‌گران کارآفرین نیز در این مراسم نسبت به وجود قوانین دست و پاگیر پیش روی بخش تولید کشور انتقاد کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین مشکلات فعلی نحوه اخذ مالیات و بیمه در شهرک‌های صنعتی است؛ چراکه میزان اشتغالزایی در این بخش‌ها تحت‌الشعاع قرار داده است.

وی گفت: قوانین دست و پاگیر بدون در نظر گرفتن وضعیت تولیدکنندگان به‌قدری زیاد است که انگار مسئولان از کره‌های دیگر آسمانی به زمین آمده‌اند و از مشکلات تولید خبر ندارند.

شکارچی همچنین ازمسئولان خواست که جلوی واردات بی‌رویه کالا به کشور گرفته شود؛‌ چراکه این محصولات به بهترین شکل در داخل امکان تولید دارند.

مدیرعامل این مجتمع فولادی خاطرنشان کرد: زمانی که واردات کالا به داخل کشور افزایش می‌یابد، درواقع فرصت‌های اشتغالزایی تقدیم کشورهای خارجی می‌شود و رشد اقتصادی بخش تولیدی نیز وضعیت نگران‌کننده‌ای پیدا می‌کند.

وی گفت: ما با اجرای طرح‌های فولادی بیش از ۱۰۰ فرصت شغلی به صورت مستقیم و غیرمستقیم را ایجاد کرده‌ایم و بنا داریم فازهای بعدی را به‌زودی افتتاح کنیم.

همچنین در این نشست فاضل همامی مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های فولاد و معدن نیز با اشاره به اینکه توانایی‌های زنان در بخش تولید بسیار زیاد است، اظهار داشت: یکی از اقداماتی که از گذشته تاکنون پیگیری شده است، حضور جدی زنان تعاون‌گر در بخش‌های مختلف تولیدی است.

وی افزود: ۴۲ درصد شاغلان بخش تعاون را تعاونی‌های تولیدی پوشش داده‌اند، به‌طوری‌که تعاونی‌های صنعتی بیشتری تعداد تعاونی‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.

همامی یکی از مشکلات فعلی بخش تولیدی را دریافت مالیات ارزش افزوده و عدم توجه به مشکلات مختلف این بخش از سوی مسئولان عنوان کرد و گفت: با وجود آنکه اقدامات بسیار ارزنده‌ای در دولت برای تقویت بخش تولید مشاهده می‌شود، اما برخی قوانین دست و پاگیر مانع از توسعه بیشتر بخش تعاون می‌شود.

وی درعین‌حال پیشنهاد داد تا برای توسعه بخش تعاون، بخشی از ارزش افزوده تعاونی‌ها به اتاق‌های تعاون کشور اختصاص پیدا کند و با این اقدام مانع از تخصیص بودجه دولتی برای این بخش شویم. درواقع ارزش افزوده‌ای که اداره مالیات دریافت می‌کند، بخشی را به اتاق‌های تعاون اختصاص دهد.

در پایان این مراسم مجتمع فولادی با ظرفیت تولید بیش از ۵۰ تن و اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم ۱۰۰ نفر به بهره‌برداری رسید.

انتهای پیام/ 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *