‌تغییر روش تأمین مالی ساخت راه‌آهن در کشور/ اجرای راه‌‌‌آهن چابهار-زاهدان به روش BOT

‌به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، جلسه مجمع عمومی شرکت ویژه بررسی بودجه و اهداف سال ۹۷ با حضور غلامرضا سلامی مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور حسابداری، حسابرسی و اصول حاکمیت شرکتی، محمد رحمتی رئیس هیئت مدیره شرکت ساخت و توسعه، خیرالله خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی و سایر اعضای مجمع از وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

در این جلسه خیرالله خادمی، معاون وزیر راه و شهرسازی، با اشاره به عملکرد شرکت ساخت در حوزه پروژه‌های اقتصاد مقاومتی گفت: با تمرکز و تخصیص منابع به پروژه های اقتصاد مقاومتی، شرکت عملکرد درخشانی در این پروژه ها داشته به نحوی که تا شهریورماه بیش از ۶۲ درصد پیشرفت فیزیکی در مجموع ۸۹ پروژه اقتصاد مقاومتی حاصل شده است. 

خادمی با تشریح اهداف سال ۹۷، به سرانجام رساندن پروژه‌های اولویت‌دار و تکمیل کریدورهای کشور را از اولویت ها برشمرد و افزود: احداث ۴۱۸ کیلومتر خط ریلی، ۴۰۱ کیلومتر آزادراه و ۱۱۳۲ کیلومتر بزرگراه از جمله برنامه هایی است که در سال آینده دنبال خواهیم کرد.

وی همچنین به اضافه شدن ساخت و توسعه راه‌های روستایی به حوزه وظایف شرکت ساخت اشاره کرد و اظهار داشت: این مسأله در پیشبرد، برنامه‌ریزی و تسریع احداث زیرساخت‌ها وظایف ما را دو چندان کرده است اما مشکل اینجاست که با وجود توسعه وظایف شرکت و افزایش مسئولیت‌های محوله، بودجه جاری افزایش چندانی نداشته است که این امر باید توسط مجمع عمومی مورد بررسی و تجدیدنظر قرار گیرد.
 
در ادامه جلسه، غلامرضا سلامی، مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور حسابداری، حسابرسی و اصول حاکمیت شرکتی اتصال پنج استان به شبکه ریلی را از دستاوردهای مهم دولت و شرکت ساخت قلمداد کرد.

وی ادامه داد:‌ به دنبال این هستیم تا شیوه تأمین مالی ساخت راه‌ آهن در کشور را تغییر دهیم و بنا داریم به روش BOT خطوط جدید یا در حال احداث راه‌آهن در کشور را بسازیم که راه آهن چابهار-زاهدان یکی از این پروژه‌ها است.

سلامی مجمع عمومی شرکت را دارای جایگاه با اهمیتی عنوان و اضافه کرد: باید دستگاه‌های عضو مجمع به مصوبات مجمع توجه کنند و آن‌را ملاک تصمیم ‌گیری و مصوبات خود کنند و اگر مباحثی در موضوعات مرتبط دارند با مطرح کردن آن در مجمع عمومی در رابطه با آن تصمیم گیری کنند.

انتهای پیام/ک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *