شمش آلومینیوم گران‌تر از قیمت صادراتی به تولیدکنندگان داخلی فروخته می‌شود

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، هوشنگ گودرزی در یک نشست خبری اظهار داشت: صنایع آلومینیوم متولی برای رسیدگی به مشکلاتش ندارد و با وجود برگزاری جلسات متعدد در وزارت صنعت، سازمان توسعه معادن و شورای رقابت هیچ کدام از تصمیمات عملی نشده است.

وی با تأکید بر لزوم تشکیل کارگروهی در وزارت صنعت برای حل مشکلات صنعت آلومینیوم گفت: مواد اولیه به اندازه کافی در اختیار صنایع پایین دستی قرار نمی‌گیرد و در شرایطی که طی ۶ ماهه اول امسال ۴۹ هزار و ۹۵۰ تن شمش آلومینیوم از کشور صادر شده، تنها ۲۲ هزار و ۵۰۰ تن شمش به بازار داخل عرضه شده است.

به گفته وی، قیمت هر کیلو شمش آلومینیوم صادراتی ۷۲۳۷ تومان است در حالی که این محصول با قیمت ۷۹۵۵ تومان به بازار داخل عرضه می‌شود.

وی عدم عرضه مستمر مواد اولیه را عاملی برای افزایش قیمت‌ها عنوان کرد و افزود: تا زمانی که نیاز داخل تأمین نشود نباید برای صادرات مواد اولیه اقدام شود.

گودرزی با بیان اینکه علی رغم آزاد بودن واردات شمش آلومینیوم، در این زمینه محدودیت‌هایی وجود دارد، توضیح داد: به دلیل مصرف نظامی و غیر نظامی آلومینیوم در جریان تحریم‌ها، فروش آن به ایران با محدودیت همراه است.

وی افزود: به همین دلیل شمش آلومینیوم را باید از واسطه‌ها خریداری کنیم که قیمت بالایی دارد.

در این نشست خبری، هبت الله فاضلی عضو هیأت مدیره سندیکای آلومینیوم نیز اظهار داشت: در حال حاضر شمش آلومینیوم در تناژ ۳ تا ۴ هزار تن عرضه می شود که خرید این حجم برای تولیدکنندگان سخت است اما قبلا در تناژ ۵۰،۳۰،۲۰ و یا ۱۰۰ تن عرضه می شد که امکان خرید وجود داشت.

وی با اشاره به تعطیلی یا کاهش تولید در ۴۰ تا ۵۰ واحد تولیدی صنایع آلومینیوم، گفت: عده‌ای با ایجاد کمبود تصنعی در بازار مواد اولیه باعث افزایش هزار تا ۲ هزار تومانی قیمت‌ها شده‌اند و میلیاردها تومان سود به جیب زده‌اند.
 

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *