بانک‌ها بخش عمده منابع را صرف تسهیلات کارت اعتباری کنند

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، ولی‌الله سیف در مراسم «تقدیر از بانک‌های عامل در طرح ضربتی اعطای وام ازدواج»، با اشاره به اعطای ۵۲۰ فقره تسهیلات ازدواج در قالب طرح ضربتی اعطای وام ازدواج اظهار داشت: این سنت حسنه قرض‌الحسنه در نظام بانکی از برکات قانون بانکداری بدون رباست‌ زیرا در بانکداری متعارف اساساً قرض‌الحسنه چنین جایگاهی ندارد.

وی افزود: در طول سال‌های مختلف به‌تدریج با اطلاع‌رسانی و آگاهی‌سازی مشتریان بانکی میزان سپرده‌های پس‌انداز قرض‌الحسنه افزایش یافت و طرح‌هایی از این دست به مردم نشان می‌دهد که منابعی که آنها تحت عنوان قرض‌الحسنه نزد بانک‌ها می‌گذارند، فرصت اعطای چنین تسهیلاتی را فراهم می‌کند.

رئیس‌کل بانک مرکزی ‌بیان کرد: یکی از دغدغه‌های ما اختلاط منابع قرض‌الحسنه با منابع غیر قرض‌الحسنه بود که وقتی این دغدغه را متوجه شدیم، بانک‌ها را ملزم به جداسازی حساب منابع و مصارف قرض‌الحسنه کردیم.

وی ادامه داد: پیش از این مقرر شد که صندوقی برای منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها راه‌اندازی شود و برخی بانک‌ها هم این صندوق را راه‌اندازی کردند، اما این کار هزینه زیادی ایجاد می‌کرد به همین دلیل ما اعلام کردیم جداسازی حساب‌ها کافی است.

رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به ضرورت تغییر ارائه خدمات بانکی از بنگاه‌های تولیدی به مشتریان خرد، اظهار داشت: بانک‌ها در دنیا معمولاً برای کمک به تولید، کارت‌های اعتباری را به مشتریان می‌دهند و دارندگان کارت به‌محض استفاده از موجودی کارت، درواقع اعتبار را به تولیدکننده منتقل می‌کنند؛ امیدواریم بخش عمده منابع در سیستم بانکی در این جهت هدایت شود تا مردم ببینند سیستم بانکی در خدمت آنهاست و تولیدکنندگان هم در این روش از منابع بانکی بهره‌مند می‌شوند.

وی با اشاره به صدور چند بخشنامه ابلاغی در خصوص طرح کارت اعتباری گفت: از نظام بانکی می‌خواهیم توجه بیشتری به مقوله کارت اعتباری کنند زیرا این کار گشایش زیادی در امورات مردم و تولیدکنندگان به وجود می‌آورد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *