حذف سرشماری‌ در نظام آماری مدرن/ قانون آمار باید اصلاح شود

به گزاش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، امیدعلی پارسا رئیس مرکز آمار ایران امروز در نشست خبری به مناسبت روز آمار و برنامه‌ریزی با اشاره به اینکه باید به سمت مدرن‌سازی آماری برویم، اظهار داشت: بسترسازی مدرن‌سازی آماری از این سال شروع می‌شود و سه قوه باید همکاری کنند، زیرا در حال گذار از آمارهای سنتی به مدرن هستیم. 

وی درباره نقش مدرن‌سازی آمار گفت: دستگاه‌ها نقش اول را دارند و با راه‌اندازی سامانه‌های قوی و متناسب با نیازهای اداری و پاسخگویی آماری ایجاد شود. 

وی تأکید کرد: برای رسیدن به مدرن‌سازی آماری پیش‌نیازهایی لازم است که یکی از آنها اصلاح قانون است که باید ضمانت اجرایی داشته باشد. 

وی تأکید کرد: دیگر برای سرشماری در خانه‌ها نمی‌رویم، بلکه همه فعالیت‌ها توسط دستگاه‌های اجرایی، تخصصی ذیربط انجام می‌شود و یک تصویر واقعی از آن در مرکز آمار ارائه خواهد شد، بنابراین آمارها با کیفیت خواهند بود. 

رئیس مرکز آمار ایران افزود: قرار نیست مدرن‌سازی آمار از فردا اتفاق بیفتد و در تلاشیم کمتر از ۷، ۸ سال آینده این اتفاق رخ دهد. 

وی به موضوع نظام سنتی اشاره کرد و گفت: دستگاه‌ها در این نظام منفعلند و آمارها بر نظر کارشناسی بوده و حتی برخی نیز از ارائه آمار خودداری می‌کنند. 

پارسا از حذف سرشماری‌ها خبر داد و گفت: در نظام آماری مدرن، اطلاعات مبتنی بر آمار ثبتی مبنا انجام خواهد شد که دقیق خواهد بود. 

ادامه دارد… 

انتهای پیام/ب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *