سهم ۲۸ درصدی قشم‌ایر در جابه‌جایی حجاج تمتع امسال

محمد صراف‌زاده د‌ر گفت‌‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به پایان عملیات پروازی حج تمتع ۹۶ بیان کرد: پروازهای رفت حجاج از ۸ مرداد آغاز شد و تا ۴ شهریورماه ادامه داشت.

وی افزود: عملیات پروازی بازگشت حجاج از ۱۴ شهریورماه در فرودگاه اردبیل آغاز شد و در ۴ مهر در فرودگاه امام خمینی(ره) به پایان رسید‌.

مسئول عملیات حج قشم‌ایر بیان کرد: طی هماهنگی ارگان‌های دست‌‌اندرکاران حج تمتع، امسال شرکت هواپیمایی قشم‌ایر نیز به کمک ایران‌ایر آمد تا پروازهای حج به‌ بهترین وجه انجام شود؛ از آن منظر که برای پروازهای حج، کال‌ساین ایران‌ایر تعریف شده بود، قشم‌ایر با کال‌ساین هما پروازهای حج را انجام داد و درواقع هواپیما و کرو متعلق به این ایرلاین بود.

وی افزود: از کل ۳۳۰ سورتی پروازهای رفت حجاج، سهم قشم‌ایر انجام ۱۰۲ سورتی پرواز بود که ۱۳ هزار نفر از حجاج را به خانه خدا اعزام کردیم.

صراف‌زاده اضافه کرد: همچنین از کل ۳۱۰ سورتی پرواز برگشت حجاج نیز، قشم‌ایر ۸۵ سورتی پرواز انجام داد و ۷۵۰۰ نفر از حجاج را به کشور برگرداند.

مسئول عملیات حج قشم‌ایر بیان کرد: در کل سهم قشم‌ایر در جابه‌جایی حجاج امسال ۲۸ درصد در پروازهای عملیاتی بود.

به گزارش فارس ‌امسال ۸۶ هزار و ۲۴۰ زائر ایرانی عازم سرزمین وحی شدند؛ حدود ۶۸ هزار زائر ایرانی توسط پروازهای ایران‌ایر و هواپیماهای قشم‌ایر و حدود ۱۸ هزار زائر توسط هواپیمایی سعودی عازم عربستان‌ شدند که سهم فرودگاه امام خمینی (ره ) حدود ۲۵ هزار و ۲۰۰ زائر ‌بود.

در پروازهایِ رفت حج امسال، ابتدا ۳ پیش‌پرواز از تاریخ‌ ۵ مردادماه ۹۶ تا ۸ مرداد انجام شد و دست‌‌اندرکاران حج به عربستان اعزام شدند، پروازهای حجاج امسال از هشتم مردادماه ۹۶ آغاز شد و تا ‌چهارم شهریورماه‌ ادامه داشت و در این مدتِ ۲۸ روز، تعداد ۸۶ هزار و ۴۰۰ زائر در قالب ۳۲۸ پرواز به خانه خدا اعزام شدند.

بر اساس این گزارش در عملیات اعزام حجاج ۱۷۴ پرواز به مدینه و ۱۵۴ پرواز به جده انجام شد،‌ سهم‌ایران‌ایر در اعزام حجاج ۲۶۱ پرواز و سهم ایرلاین سعودی ۶۷ پرواز بود.

‌در سال‌های قبل سهم دو ایرلاین سعودی و ایران‌ایر در جابه‌جایی زوار ایرانی هر کدام ۵۰ درصد بود اما با عقب‌نشینی ایرلاین سعودی هما با همکاری قشم‌ایر‌ تلاش خود را کرد‌ که حجاج را با آرامش و در اسرع وقت جابه‌جا کند. 

‌در عملیات اعزام حجاج، امسال ۲۰ فرودگاه پرواز داشتند که بیشترین پروازها در فرودگاه‌های امام خمینی (ره)، فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد مشهد و فرودگاه گرگان انجام شد.

‌پروازهای امسال حجاج از ۳ فرودگاه تبریز، مشهد و اهواز توسط شرکت هواپیمایی سعودی انجام شد و ایران‌ایر مسئولیت انتقال حجاج از ۱۷ فرودگاه دیگر را بر عهده داشت.

‌پرواز فرودگاه‌های امام خمینی (ره)، اردبیل، ارومیه، اصفهان، بندرعباس، بوشهر، بیرجند، رشت، زاهدان، زنجان، ساری، شیراز، کرمان، کرمانشاه، گرگان، همدان و یزد توسط ایران‌ایر انجام شد.

‌‌زائران استان‌های تهران، البرز، قزوین، سمنان، مرکزی، قم، لرستان و کاشان از فرودگاه امام خمینی (ره) اعزام شدند.

در عملیات حج امسال ۱۰ هزار و ۴۰۰ زائر از فرودگاه مشهد، ۷هزار زائر از‌ گرگان، ۶‌هزار و ۴۰۰ زائر از اصفهان، ۵ هزار نفر از فرودگاه اهواز‌، ۳ هزار و ۷۰۰ نفر از شیراز‌، ۳۵۰۰ زائر از ساری، ۳۴۰۰ نفر از همدان، ۳۲۴۰ نفر از تبریز، ۲۹۰۰ زائر از کرمان، ۲۷۰۰ نفر از ارومیه، ۲۴۰۰ نفر از یزد، ۲۱۰۰ زائر‌ از فرودگاه زاهدان، ۱۶۰۰ حاجی از فرودگاه بندر عباس‌، ۱۶۰۰ نفر از ‌فرودگاه بیرجند، ۱۳۰۰ نفر از کرمانشاه‌، ۱۱۰۰ نفر از زنجان، ۱۰۶۰ حاجی از ‌بوشهر، ۸۱۰ زائر از رشت ۸۱۰ نفر و ۷۹۵ حاجی از فرودگاه اردبیل عازم بیت الله الحرام شدند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *