توزیع سود سهام عدالت به روش کنونی غیر قانونی است / حذف ۲ میلیون مشمول در سایت خصوصی‌سازی

به گزارش خبرنگار بورس خبرگزاری فارس؛ رئیس اتحادیه کشوری سهام عدالت امروز در گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو با بیان اینکه ما هنوز مردم را به عنوان مالکان اصلی سهام عدالت نمی‌شناسیم، گفت: اعطای این سهام به مردم تنها در مرحله حرف باقی مانده و هنوز عملیاتی نشده است.

داریوش پاک بین ادامه داد: در وهله نخست باید این سوال را مطرح کرد که چند هزار میلیارد از این ٤٩ هزار میلیارد تومان به نام شرکت‌های سرمایه گذاری استانی است، سپس راجع به مدیریت این سهام، اقدام به بررسی و تحلیل کنیم.

وی افزود: تا پایان سال ٩١ حدود ٣٥ هزار میلیارد تومان از این سهام به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی منتقل شد، اما مطابق یکی از مصوبه‌های دولت قبل، ٢ هزار میلیارد تومان سود سهام عدالت از بین رفت.

به گفته رئیس اتحادیه کشوری سهام عدالت با خروج سهام شرکت ملی گاز، سبد سرمایه گذاری سهام عدالت تنها صاحب ٢٨ هزار میلیارد از ٤٩ هزار میلیارد تومان شده است و این امر سبب می شود آزادسازی این سهام با چالش های جدیدی برای دولت همراه باشد.

وی اظهار کرد: مطابق با مواد ٤٠، ٢٣٧ تا ٢٣٩ قانون تجارت و قانون سازمان بورس و اوراق بهادار، صاحب سهام کسی است که نامش در دفاتر سهام ثبت شده است، بنابراین ٣٠ شرکت سرمایه گذاری استانی، مالک سهام ٤٩ شرکت واگذار شده هستند و توزیع سود سهام عدالت به روش کنونی غیر قانونی است.

پاک بین با بیان اینکه دولت قصد اعطای سود را دارد، افزود: دریافت شماره شبای حساب بانکی مشمولان جزء اقدامات مناسب دولت در این حوزه بوده، اما همین سیاست مشکلاتی را نیز ایجاد کرده است.

رئیس اتحادیه کشوری سهام عدالت با طرح این پرسش که سازمان خصوصی چه نقشی در مطالبه سود متعلق به شرکت های سرمایه گذاری استانی دارد؟، ادامه داد: تا کنون ٢ میلیون نفر با مراجعه به تعاونی‌ها، سود سهام مرحله اول را در دوره‌های قبل دریافت کرده، اما نام آنها در حال حاضر به عنوان سهام دار در سایت سازمان خصوصی سازی نیستند.

انتهای پیام/ب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *