عقب‌گرد ۸۳ واحدی شاخص کل بورس/ بازگشایی نماد سایپا با آژیر نارنجی

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز یکشنبه ۱۲ شهریورماه ۹۶ با کاهش ۸۳ واحدی به رقم ۸۳ هزار و ۳۴۵ واحد رسید.

شاخص کل هم وزن نیز با کاهش ۷۱ واحدی به عدد ۱۷ هزار و ۷۷۷ واحد دست یافت. شاخص آزاد شناور نیز با کاهش ۴۵۶ واحدی به رقم ۹۱ هزار و ۳۶۱ واحد رسید. شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش ۴۰۲ واحدی به رقم ۵۸ هزار و ۲۲۶ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش هزار و ۶۸۷ واحدی به رقم ۱۸۲ هزار و ۶۰۶ واحد دست یافت. امروز همچنین شاخص کل فرابورس بدون تغییر چندانی روی رقم ۹۵۲ واحد ایستاد.

بر اساس این گزارش امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس با ۲۷۱ واحد، پالایش نفت اصفهان با ۳۱ واحد و همراه اول با ۱۵ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گروه سایپا با ۲۰۹ واحد، فولاد مبارکه با ۳۰ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۲۷ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر برآورد این نماگر به دوش کشیدند.

به گزارش فارس، ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۷۳ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست‌به‌دست شدن بیش از ۷۹۰ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۹ هزار و ۷۴۲ نوبت دادوستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های کشت و صنعت چین‌چین، حق‌تقدم خرید سهام سیمان آرتا اردبیل، بین‌المللی توسعه ساختمان و حق‌تقدم خرید سهام آن، صنعت و کشاورزی شیرین خراسان، پشم‌شیشه ایران، صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان نارون، از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های حق‌تقدم خرید سهام داروسازی ابوریحان، سایپا، سیمان ایلام، حق‌تقدم خرید سهام سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع سیمان،‌سرمایه‌گذاری مسکن تهران، واحدهای سرمایه‌گذاری گنجینه آینده روشن، حق‌تقدم خرید سهام بانک حکمت ایرانیان بازگشایی شدند.

همچنین حق تقدم خرید سهام مجتمع‌های توریستی و رفاهی آبادگران ایران، از امروز تا ۹ آذرماه ۹۶ جهت پذیره‌نویسی بازگشایی شد.

به گزارش فارس، امروز در بازار فرابورس نیز ۱۶٫۵ میلیون سهم هتل پارسیان کوثر اصفهان از سوی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی برای نخستین بار عرضه و به قیمت هزار و ۲۲۰ تومان کشف قیمت شد.

امروز در بازار۲ بورس تهران که با معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، ۳۵٫۵ میلیون سهم پتروشیمی شازند به ارزش بیش از ۸ میلیارد تومان کد به کد شد. در بیمه سینا اما کمتر از ۳۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۳ میلیارد تومان با معاملات کد به کد سهامدار عمده مواجه بود. همین وضعیت در سرمایه‌گذاری نفت و گاز پتروشیمی تأمین به حجم ۶ میلیون سهم به ارزش بیش از یک میلیارد تومان کد به کد شد. همچنین در پتروشیمی خارک بیش از ۳ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۵ میلیارد تومان با معاملات درون‌گروهی همراه بود.

به گزارش فارس، امروز بورس تهران در حالی با معاملات کم‌حجم روبرو بود که با گشایش نماد معاملاتی سایپا پس از حدود سه ماه توقف نماد معاملاتی جوی توأم با احتیاط بر کلیت معاملات بازار سهام برای حرکت دست‌به‌عصای معامله‌گران حاکم شد.

بازاری که با توجه به شفاف‌سازی اطلاعات سایپا از سوی سازمان بورس نگران دورنمای خودرویی‌ها برای وقوع پدیده‌ای دیگر در بازار با حساب‌سازی و تغییر رویه‌های حسابداری است.

در این حال امروز بازار سهام شاهد تکاپوی معامله‌گران برای شکار تک‌سهم‌های کوچک و بازار دومی با انگیزه شناسایی سود کوتاه‌مدت بود. بازاری که این روزها شاهد نوسان دوباره نرخ ارز در بازار و سودای نوسان گیران در چهارراه استانبول است.

انتهای پیام/ب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *