اوپکی‌ها تولید نفت را ۱۷۰ هزار بشکه کاهش دادند/ پایبندی به «توافق اوپک» ۸۹ درصد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، به نقل از رویترز، بررسی‌های رویترز نشان می‌دهد که ۱۳ کشور عضو اوپک در ماه آگوست نسبت به ماه جولای تولید خود را ۱۷۰ هزار بشکه در روز کاهش دادند.

کاهش تولید نفت از سوی کشورهای عضو اوپک و غیر اوپک بر اساس «طرح کاهش تولید نفت» صورت می‌گیر که در اواخر سال ۲۰۱۶ توافق شد.

اواخر سال ۲۰۱۶ کشورهای عضو اوپک و غیر اوپک به توافق رسیدند که تولید روزانه نفت را ۱٫۸ میلیون بشکه و به مدت ۶ ماه کاهش دهند. این طرح به منظور افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی صورت گرفت. قیمت نفت طی ۲ سال گذشته با افت بی‌سابقه‌ای مواجه شده و از بیش از ۱۳۰ دلار در هر بشکه به کمتر از ۵۰ دلار رسید. 

پس از اتمام مدت ۶ ماه کشورهای تولید کننده نفت توافق قبلی را ۹ ماه دیگر تمدید کردند و قرار است کاهش تولید تا مارس ۲۰۱۸ ادامه یابد.

بر اساس بررسی‌های رویترز عراق در ماه آگوست ۴٫۴۶ میلیون بشکه در روز تولید کرد که این رقم در ماه جولای ۴٫۵۰ میلیون بشکه بود. کویت از رقم ۲٫۷۱ میلیون بشکه در روز ماه جولای به ۲٫۷ میلیون بشکه در ماه آگوست رسید.

همچنین عربستان در ماه جولای ۱۰٫۰۲ میلیون بشکه تولید کرد که این رقم در ماه آگوست به ۹٫۹۸ میلیون بشکه در روز کاهش یافت. 

بر اساس این گزارش کشورهای الجزیره، عراق، کویت، عربستان، ونزوئلا، لیبی، کشورهایی هستندکه تولیدشان را نسبت به ماه جولای کاهش دادند. در این میان ایران، آنگولا، امارات متحده عربی، کشورهایی هستند که تولیدشان را افزایش داده‌اند و قطر، نیز تولید خود را افزایش داده است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *