عرضه مجدد دارایی پس داده شده/ درخواست سازمان خصوصی سازی برای عرضه مجدد بلوک کنترلی "حفارس"

به گزارش خبرنگار بورس خبرگزاری فارس؛ محمد قامت، مدیر کل دفتر بازار یابی و واگذاری بنگاهها در سازمان خصوصی سازی در نامه‌ای به کارگزاری بانک شهر تقاضای ارایه درخواست به بورس تهران برای عرضه بلوک ۶۸٫۹۷ درصدی سهام شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس را کرده است.

در این نامه آمده است: سازمان خصوصی سازی در نظر دارد تعداد ۲۴۰ میلیون و ۷۰۵ هزار و ۱۷۲ سهم معادل ۶۸٫۹۷ درصد از سهام شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس را به وکالت از شرکت احیاء گستر هرمز از کد معاملاتی “سها۳۰۱۴۰” (مشمول مالیات) از طریق بورس به صورت یکجا و تجمیعی با شرایط پرداخت وجه معامله به صورت ۲۰ درصد نقد طی مهلت ۹ روز کاری و مابقی به صورت اقساط مساوی شش ماهه طی ۴ سال به قیمت پایه هر سهم ۴٫۷۰۱ ریال عرضه نماید.

به گزارش فارس ۲۹ اردیبهشت ماه سال ۹۵ سازمان خصوصی سازی در حالی تعداد۳۰۳٫۹۲۰٫۰۰۰ سهم معادل ۸۷٫۰۸ درصد از سهام شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس به ارزش ۱٫۰۹۴ میلیارد ریال را به وکالت از شرکت بازرگانی دولتی ایران به صورت یکجا و نقد و اقساط روانه میز فروش بورس تهران کرد که این بلوک کنترلی به قیمت رقابت شده هر سهم ۳٫۶۰۲ ریال معامله و روز بعد نیز پس از احراز شرایط قطعی شد.

بر اساس این گزارش این بلوک کنترلی از سوی شرکت کارگزاری سهم آشنا برای شرکت احیاء گستر هرمز (با مسئولیت محدود) خریداری شد که بخشی از ثمن معامله بابت تسویه بدهی دولت با این شرکت بود.

اما اکنون پس از گذشت کمتر از یکسال و نیم از این واگذاری سازمان خصوصی سازی با دست کشیدن از ۱۸٫۱۱ درصد ازسهام واگذار شده به شرکت احیاء گستر هرمز واقع در بندر عباس ، درخواست عرضه مجدد ۶۸٫۹۷درصد از سهام “حفارس” به بورس تهران را داده است.

به گزارش فارس برای نخستین بار ۵٫۷۷ درصد از کل سهام شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس نزدیک به ۵ سال قبل به قیمت هر سهم ۱۲۱۹ ریال در بورس تهران عرضه و کشف قیمت شد .

در عین حال سازمان خصوصی‌سازی بلوک کنترلی ۸۷ درصدی “حفارس” را بطور یکجا در تاریخ اول مرداد ماه ۹۲ و به قیمت پایه هر سهم ۱۹۵۹ ریال روی میز فروش گذاشت که از قیمت بازاری سهم در تابلوی معاملات حدود ۴۴ درصد بیشتر بود.

مجدد این بلوک کنترلی در ۲۸ شهریور ماه ۹۴ برای دومین بار برای عرضه آماده شد که گفته می‌شد یک شرکت حقوقی غیر بورسی فعال در صنعت حمل و نقل جهت تکمیل زنجیره خدمات خود با ارایه مدارک لازم و واریز مبلغ سه درصد ارزش سهام به صورت ضمانت نامه بانکی به کارگزار برای خرید این دارایی اعلام آمادگی کرده بود اما در روز عرضه بدون دلیل مشخصی از خرید این بلوک انصراف داد.

همزمان با آگهی واگذاری بلوک کنترلی “حفارس” در دوره رمانی مذکور از قصد خود برای افزایش سرمایه حدود ۸۰۰ درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها با توجه به مبلغ حدود ۲۶۷۴ میلیارد ریال مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها خبر داده بود که البته تا به امروز عملیاتی نشده است.

شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس از دارایی‌های ثابت و ملک‌های ارزنده‌ای در برخی شهرهای کشور از جمله در اسلام شهر استان تهران برخوردار است و حال آنکه با توجه به عدم تسویه اقساط از سوی خریدار باعث شده تا سازمان خصوصی سازی عزم خود را برای عرضه مجدد این دارایی در بورس به امید دسترسی به مطالبات خود جزم نماید.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *