استدلال‌های خطرناک برای تشکیل وزارت بازرگانی/ سیاست‌های وزارت جهاد منجر به ۵ میلیارد دلار صرفه‌جویی در واردات شد

علی‌اکبر مهرفرد در گفت‌وگو با خبرنگار بازرگانی خبرگزاری فارس با بیان اینکه با کلیات لایحه ارائه شده دولت به مجلس شورای اسلامی در مورد احیای وزارت بازرگانی و تفکیک بخش بازرگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت موافق است، گفت: اما با استدلال‌هایی که برای زیر سوال بردن عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در مورد واردات شکر، روغن، گندم، برنج و امثال آن می‌شود، مخالف هستم. 

* سیاست‌های واردات وزارت جهاد کشاورزی درست است

معاون بازرگانی و صنایع تبدیلی وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر اینکه سیاست‌های وزارت جهادکشاورزی در مورد واردات شکر، روغن، گندم، برنج درست بوده است، افزود: این در حالی است که به سیاست‌های درست وزارت جهاد کشاورزی انتقاد می‌شود و گفته می‌شود این سیاست‌ها درست نیست. 

وی بیان داشت: اگر قرار است با زیر سوال بردن سیاست‌های درست وزارت جهاد کشاورزی، وزارت خانه بازرگانی تشکیل شود و سپس کارها و سیاست‌های غلط را برای واردات انجام دهند، تشکیل وزارت‌‌خانه بازرگانی خطا است. 

مهرفرد با بیان اینکه دولت صلاح دیده که لایحه اصلاح وزارت بازرگانی را به مجلس ارائه دهد و وزارت جهاد با این لایحه مخالفتی ندارد، گفت: استدلال‌هایی که برای تشکیل وزارت بازرگانی بیان می‌شود، خطرناک است و به تولید و اقتصاد لطمه می‌زند. 

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با واردات و تولید محصولات کشاورزی منجر به ۵ میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی شده است، گفت: ارزش صادرات در سال ۹۲ منهای ارزش واردات در همین سال عدد ۸٫۱ – میلیارد دلار بدست می‌آید در حالی که این رقم در سال ۹۵ به ۳- میلیارد دلار رسیده است.

وی افزود: تولید شکر در کشور از یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن سال ۹۲ در سال ۹۵ به یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن رسید و واردات ۷ میلیون تنی گندم به صفر رسیده است. 

مهرفرد با تأکید بر اینکه وزارت جهاد کشاورزی مخالفتی با لایحه تفکیک بخش بازرگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت ندارد، بیان داشت: کنار گذاشتن سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی پسرفت است. 

* محدودیت‌های واردات برای واردکنندگان ناراحت کننده است

وی افزود: با تشکیل وزارت بازرگانی سیاست‌های فعلی وزارت جهاد کشاورزی در تولید و واردات ادامه نمی‌یابد، زیرا واردکننده از محدودیت‌های وارداتی ناراحتند، در حالی که محدودیت‌های وارداتی وزارت جهاد کشاورزی در مورد کالاهای کشاورزی به نفع تولید و برای حمایت از تولید بوده است. 

انتهای پیام/ب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *